Částečné zatmění Slunce bude možné pozorovat již v úterý 25. října

Se slunečním kotoučem se Měsíc rozloučí přibližně ve 13 hodin a 23 minut / Pixabay
V úterý 25. října 2022 se okolo poledne můžeme těšit na další z řady překrásných nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do cesty slunečním paprskům – nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i v našich zeměpisných šířkách (s maximální fází přibližně 0,42).

K zatmění Slunce dochází tehdy, když Měsíc, který je ve fázi novu, prochází mezi Sluncem a Zemí, přičemž Měsíc úplně nebo částečně zakryje dle webu Hvězdárny a planetária hl. města Prahy pozemskému pozorovateli výhled na sluneční kotouč.

V případě úplného zatmění je Slunce Měsícem zakryto zcela, v případě částečného nebo prstencového zatmění Měsíc zakrývá pouze část slunečního disku. 

Částečné zatmění bude možno pozorovat z velké části Evropy, západních částí Asie, severovýchodních částí Afriky a oblastí Blízkého a Středního východu.

První kontakt měsíčního kotouče se slunečním diskem bude pozorovatelný přibližně v 11 hodin a 13 minut. S přibývajícím časem bude zatmění výraznější, přičemž maximum úkazu, kdy bude Měsíc zakrývat asi 42 % průměru slunečního disku, nastane zhruba ve 12 hodin a 18 minut.

Se slunečním kotoučem se pak Měsíc rozloučí přibližně ve 13 hodin a 23 minut. Uvedené časy jsou ve středoevropském letním čase a platí pro 50° severní šířky a 15° východní délky. Časy pro ostatní místa České republiky se budou o několik minut lišit.

Zdroj: Hvězdárna a planetárium hl. města Prahy

Mohlo by vás zajímat

Reklama