Máte slabý stisk při podávání ruky? Může to znamenat řadu skrytých zdravotních problémů

 
Další 3 fotografie v galerii
Stisk bývá mnohem silnější u mladých mužů / Pixabay
Je váš stisk při podávání ruky spíše pevný a silný, nebo vlažný ve stylu „leklá ryba". To jsou jen takové nedůležité drobnosti, řeknete si možná, ale pozor, jak se ukazuje, vaše síla stisku přímo souvisí s celkovým stavem vašeho zdraví.

Konkrétně vědci z univerzity v Glasgow tvrdí, že slabší stisk může být signálem pro skrytou existenci řady lidských chorob v těle pacienta.

Změřit stisk není dnes nic tak složitého. Jsou na to jednoduchá lékařská zařízení, jež stisknete a je to. Navíc, test je hotový ve vteřině a nestojí nikoho prakticky nic. Vlastně je to i důvod proč by je praktičtí lékaři měli dělat co nejčastěji, aby zjistili, kdo je riskantní osoba. Jak se ukazuje dále, slabší stisk může signalizovat kardiovaskulární problémy, ba dokonce i rakovinu a naopak stisk slušný naznačuje nižší mortalitu.

Vědci se podívali na data celkem 500 293 lidí a jak naznačuje téma dnešního článku, zaměřili se na jakékoliv asociace mezi slabším stiskem a zdravím. A co odhalili? Že slabší stisk opravdu často signalizoval u žen i mužů zvýšený výskyt negativních stavů organismu a nemocí (kardiovaskulárních, plicních nebo třeba rakoviny). Stisk byl všeobecně zaznamenán mnohem silnější u mladých mužů.

Jak se ukazuje, výše uvedená data jen potvrzují jiné studie na toto téma – již se totiž zkoumala provázanost vyšší úmrtnosti a nižší svalové síly, což je vlastně podobné.

Až tedy půjdete příště k doktorovi, tak se nelekněte, až po vás bude chtít vyzkoušet sílu vašeho stisku. Podobné údaje se samozřejmě budou muset dát do souvislosti s věkem, pohlavím nebo váhou, aby získané výsledky byly co nejpřesnější.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama