Víte, proč dotěrné vosy přiletí, jakmile začnete piknik na vaší zahradě? Mají na to jednu speciální fintu

 
Další 3 fotografie v galerii
Gastrální bubnování svolává další vosy k pikniku / Pixabay
Asi jste si té „náhodičky" už také někdy všimli – kdykoliv si někde rozbalíte piknik nebo začnete grilovat, tak se tam rázem objeví jeden velmi dotěrný hmyz.

Dlouho si vědci mysleli, že když si vosy bubnují na břicho, že mají hlad, jak se ale ukazuje, je to jinak – bubnují si na něj podle všeho proto, aby jiné vosy upozornily, kde je jídlo a jak moc ho je. 

Když je jídlo blízko, vosy bubnují na břicha, takže je to pro ně obdoba toho, když nás třeba svolává zvonek na čaj o páté. Když se naprosto kdekoliv ukáže jakýkoliv drobek jídla (a nemusí to být jen pikniky, také všelijaké venkovní oslavy, rauty atd.), tak se tam vosy rychle objeví a nárokují si jídelní daň, což často zaplatí životem utopením v pivu. 

Vědec Dr. Taylor studoval tento fenomén na rodu vos „Vespula germanica" (z univerzity LaGuardia v New Yorku): „Vosy se často ukazují na všech místech s jídlem a jejich chování se odborně nazývá „gastrální bubnování" a doposud si vědci mysleli, že je to znak hladu, ale jak se ukazuje, jen informují další družky, kde je pořádný kus jídla."

Vosy shánějící jídlo navíc produkují bubnování rozdílné rychlosti a rytmu, takže evidentně je věc složitější záležitost, nežli by se zdálo na první pohled. Dr. Taylor o tom vůbec nepochybuje a je přesvědčený, že jde o složitou sociální interakci: „Je to celé velmi vzrušující – ve světě hmyzu vědci označují podobné chování slovem „verbování" a bůhvíproč si dodnes lidé mysleli, že vosy žádné složitější interakce nemají."

I když mají vosy pověst těch nejhorších pirátů a útočníků, pravda je taková, že jsou nezbytné na řadě míst pro plně fungující ekosystém (stejně jako včely opylují některé květy, keře a stromy) a žihadlem se ohánějí jen v sebeobraně – a dokonce se za účelem uvědomění si jejich přínosu objevil i hashtag „#wasplove". Vosy tedy neodhánějte, když to jen trochu jde, a noste sebou na pikniky raději malé moskytiéry na hlavu.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama