Reklama

Svatý grál vraků: U Floridy byl vyplaven na pláži unikátní zbytek lodi, dlouhý přes 14 metrů, asi ze 17. století

 
Další 1 fotografie v galerii
Vypadá to, jakoby vrak ležel pod pískem u břehu celá století / Will Dickey
Fascinující zbytky historické lodi datující se do 17. nebo 18. století byly vyplaveny před několika týdny na pláž u Floridy. Gigantický dřevěný vrak o rozměrech téměř 15 metrů našla Julie Turnerová a její syn Patrick na pláží Ponte Vedra.

Když jej poprvé dvojice uviděla, neměla ještě nejmenší tušení, že našla věc, kterou pak odborníci nadšeně překřtí na „Svatý grál vraků". Na místo byli pochopitelně okamžitě povoláni námořní experti a vědci, aby se z vraku dozvěděli odpovědi na co nejvíce otázek.

Právě experti ale spekulují, že to vypadá, jakoby vrak ležel pod pískem u břehu celá století a až nyní si jej někdo povšiml díky bouři. To by potvrzovalo, proč je vrak tak neuvěřitelně dobře zachovaný.

Jeden místní obyvatel (vlastnící společnost Spanish Main Antiques), který je známý i jako lovec pokladů prohlásil, že loď je podle všech náznaků z 18. století: „Skutečně a doslova, vidět loď z této doby přežít a dostat se na břeh, to je nesmírně vzácná věc. Jde zcela bez přehánění o Svatý grál všech vraků!" Námořní historik Brendan Burke pak dokonce věří, že by loď mohla pocházet již ze 17. století. 

Dřevěný povrch byl pobitý měděnými hřebíky s velkými hlavičkami. Samozřejmě zde nechyběly ani tradiční hřebíky dřevěné.

Na žebra lodi rovněž někdo napsal římské číslice, které se ale zachovaly jen zčásti. Dalším krokem k pochopení záhady vraku bude jeho důkladné změření a zmapování do 3D podoby díky moderním technologiím. Prozatím totiž ani není jisté to, o jaký typ lodi šlo. 
Předpokládáme ale, že metoda karbonového datování by do podobných dohadů měla jednou provždy vnést jasné světlo.
 
 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat