Archeologický objev roku v Jižní Americe: Proč tajemní Chimové vytrhávali svým dětem srdce?

 
Další 1 fotografie v galerii
Říše Chimů ovládala v Peru pobřežní pás o délce až 800 kilometrů více než 500 let / Pixabay
Obětiny nepatřily v dávných kulturách k ničemu neobvyklému, což dokazuje i nedávný objev archeologů. Vědecký tým pracující na severozápadě Peru nedaleko města Huanchaco odhalil obrovské dětské obětiště vlastně náhodou. Kosti odkryla eroze a místní obyvatelé na ně upozornili odborníky, kteří následně vykopali 140 dětských ostatků.

Kromě dětských koster v místě narazili i na pozůstatky asi 200 mladých lam. Zatímco obětovaným dětem bylo 5-14 let, věk zabitých lam vědci odhadují asi na rok a půl. Počet obětí napovídá, že jde zřejmě o největší dosud nalezené dětské obětiště v Jižní Americe, kde se odehrál během jediného dne krvavý masakr.

Kostry mají rozřezané hrudní koše, což je jednoznačným svědectvím, že jim byla vytrhána srdce. Radiouhlíková analýza ostatků napovídá, že pocházejí z období let 1400-1450. Zatímco pochované děti měly hlavy otočené západně, směřující k Tichému oceánu, hlavy lam se vyznačovaly opačnou polohou k horám. Většině dětí během obřadu potřeli tváře rudou barvou, což zřejmě mělo rituální význam.

Přiměl je k oběti El Niňo?

Masakr v nalezišti Huanchaquito-Las Llamas je podle archeologů dílem u nás nepříliš známé Říše Chimů. Jedná se o předkolumbovskou civilizaci, která vznikla cca v 10. století. Žila v severoperuánském údolí Moche až do chvíle, než ji přibližně roku 1475 zničili Inkové.

Proč Chimové praktikovali tak kruté obětní rituály? Pravděpodobně se tímto způsobem snažili naklonit si bohy a docílit tak, aby měli dobrou úrodu a stabilní slunečné počasí. Podle odborníků si mysleli, že oběť dospělých je nedostatečná, a tak sáhli po tom, co jim bylo nejdražší - dětech. Není vyloučeno, že trpěli deštěm a záplavami souvisejícím s klimatickým jevem zvaným El Niňo a právě ten je přinutil připravit tak krutý konec 140 z jejich potomků.

V metropoli bydlelo až 50 tisíc obyvatel

K obětnímu rituálu došlo ve chvíli, kdy Říše Chimů dosahovala svého největšího rozkvětu. Mocný stát se tehdy rozkládal na pobřežním pásu o délce možná až 800 kilometrů. Zřejmě krátce poté, co k obětím došlo, na Chimy zaútočili Inkové a jejich říši si podmanili.

Existence Říše Chimů, trvající pravděpodobně více než 500 let, tak definitivně skončila. V její metropoli Chan Chan přitom během zlatého věku mohlo bydlet možná až 50 tisíc lidí. Zbytky města jsou dnes na seznamu UNESCO a na místě někdejšího chimského obytného sídliště se dnes rozkládá město Trujillo.
 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama