Reklama

Nepodceňujte hmyz: I včely moc dobře vědí, že nula je méně než jedna

 
Další 2 fotografie v galerii
Lidský mozek má 86 000 milionů neuronů, mozek včely jen necelý 1 milion / Pixabay
Některá zvířata znají pojem „čísla", popřípadě jsou schopna jej pochopit. Některá čísla ale mohou být složitější, nežli jiná. Tak třeba, vezměme si starou dobrou nulu: její koncept pochopit není až tak jednoduché.

Nakonec, ani lidstvo nemělo nulu vždy. Nyní ovšem vědci potvrdili, že dokonce i včely, tvorové, o kterých si většina myslí, že rozumu moc nepobrali, tuto komplexní tématiku chápou. Jak to?

Matematika vznikla proto, aby lidé mohli počítat peníze, když nic nemáte, k čemu to počítat a vyjadřovat? I nula je ale velmi užitečná, a to i přesto, že vyjadřuje tak málo. Jen málo ze zvířat konceptu nuly rozumí, ovšem včely jsou podle všeho mezi nimi.

Vědci mají za to, že díky tomu půjde vytvořit mnohem lepší AI: tak malý mozek a pochopení nuly je rozhodně neuvěřitelné. Dokonce ani děti nulu vlastně nechápou. Opice i ptáci nulu mohou pochopit, ale dodnes si nikdo nemyslel, že to zvládne i hmyz.

Lidský mozek má 86 000 milionů neuronů, zatímco mozek včely jen necelý 1 milion. Proto jsou jakékoliv výzkumy velmi složité. Vědci za tím účelem vytvořili testovací zařízení, kde dostaly včely rozpuštěný cukr, když správně zvolily obrázek s nejmenším počtem prvků (u čísel 3 a 4 dát 3, u čísel 2 a 3 zase 2 atd.).

Vědci je netrénovali tak, aby reagovaly na nulu, ale vždy správně vybraly stranu tehdy, když bylo na jedné straně nic a na druhé jedna nebo více. Suma sumárum, včely rozumí pojmu nic, neboli nula.

Když se to vše může naučit včela, pochopitelně to zvládne i dedikovaná AI. Nula totiž není vůbec jednoduchý koncept. Nulu řada starých civilizací ani neznala. I tak dnešní test dokazuje, že na dobrou AI stačí promyšlený rozhodovací mechanismus a výkon není potřeba.

Lidé si myslí, že nejchytřejší jsou savci a ptáci, protože mají nejsložitější mozek. Jsme zvědavi, čím nás včely překvapí příště, jen aby nám tancem nepsaly i diferenciální rovnice.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat