Letošní Archeologické léto slibuje letecké zážitky i objevování neznámých zákoutí Vyšehradu

Údolí Ohře, léto 1813 a obranná linie proti Napoleonovi s příběhem jejího odhalení / Archeologický ústav AV ČR, Praha
Již popáté se vrací oblíbená prázdninová akce Archeologické léto, během které odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy.

Registrace na exkurze se otevřela tento týden, na více než 250 prohlídek můžou lidé vyrazit až do poloviny září 2024. Během letošního léta budou mít zájemci dle webu Archeologické léto příležitost navštívit více než 100 známých i zapomenutých archeologických lokalit v doprovodu zkušených archeologů.

„Během letošní sezony návštěvník pozná různé výzkumné metody, vývoj dokumentačních technologií, způsoby ošetření artefaktů, ale i interpretační přístupy. Je to archeologie v kostce,“ říká Jaroslav Řídký z Archeologického ústavu AV ČR, Praha. Ten rovnou měrou s Archeologickým ústavem AV ČR v Brně a ve spolupráci s více než pěti desítkami dalších institucí celou akci organizuje.

Kromě úspěšných lokalit z minulých let přibyla i nová místa jako třeba dvě pražská hradiště – v Butovicích a Divoké Šárce, hradiště Šumárník nebo velkomoravský kostel v Modré u Velehradu. Celkem se lidé můžou registrovat na více než 250 akcí.

„Nejoblíbenější jsou tradičně komentované prohlídky probíhajících archeologických výzkumů, při kterých mohou zájemci sledovat postupy a metodiku práce v terénu. Na některých lokalitách si také sami vyzkouší, co taková práce obnáší,“ láká Zdenka Filipová z Archeologického ústavu AV ČR, Brno.

Letecká archeologie i tajemný Vyšehrad

Velmi neobvyklý zážitek si můžou odnést ti, kteří se přihlásí na akci zaměřenou na údolí Ohře, "Léto 1813: Obranná linie proti Napoleonovi a příběh jejího odhalení". Zájemci si vyzkouší i leteckou archeologii, za doprovodu uznávaného odborníka na leteckou archeologii Martina Gojdy se nad údolím Ohře proletí letounem Cessna 172.

Právě z ptačí perspektivy lze totiž objevit a rozeznat struktury, které přímému pohledu ze země zůstávají skryty – například díky odlišnému zbarvení obilí, které roste nad zbytky obranných linií.

Výjimečné jsou i komentované prohlídky na Vyšehradě, který letos slaví stoleté výročí výzkumů. Kde se zde nacházel nejstarší známý středověký kamenný palác? Jak archeologie odkrývá stopy po novém politickém programu, který chtěl v Čechách prosadit první český král?

Nejen na tyto otázky odpoví v průběhu exkurze Ladislav Varadzin. Účastníci se seznámí s nejvýznamnějšími objevy a nahlédnou i do míst veřejnosti obvykle nepřístupných.

Stačí si rezervovat termín přes webové stránky Archeologické léto. První prohlídky jsou naplánované již od června, akce trvá do první poloviny září. „Protože průběh archeologických terénních výzkumů je do určité míry závislý na průběhu zemědělských aktivit, doporučujeme průběžně sledovat nabídku prohlídek po celé léto,“ uzavírá Zdenka Filipová z brněnského ústavu.

Zdroj: Archeologické léto, Archeologický ústav AV ČR

Mohlo by vás zajímat

Reklama