Astronomové zachytili na obloze temného vlka v souhvězdí Štíra

Chladná oblaka kosmického prachu, která se nacházejí asi 5300 světelných let od Země, vytvářejí iluzi vlčí siluety na barevném pozadí zářících plynných mračen / Evropská jižní observatoř
Evropská jižní observatoř (ESO) zveřejnila halloweenský, strašidelně nádherný, snímek temné mlhoviny, která vytváří iluzi vlčí siluety na barevném vesmírném pozadí.

Mlhovina, které se příznačně přezdívá mlhovina Temného vlka, byla zachycena na snímku o velikosti 283 milionů pixelů pomocí dalekohledu VLT Survey Telescope (VST) na observatoři Paranal, ESO v Chile.

Mlhovina Temného vlka se nachází v souhvězdí Štíra, zdánlivě poblíž středu Mléčné dráhy, a je od Země vzdálena přibližně 5300 světelných let. Tento snímek zabírá na obloze plochu odpovídající zhruba čtyřem měsíčním úplňkům, ale ve skutečnosti je součástí ještě větší mlhoviny nazývané Gum 55. Pokud se podíváte pozorně, vlk by mohl být dokonce vlkodlak, jehož ruce jsou připraveny popadnout nic netušící kolemjdoucí.

Pokud jste si mysleli, že tma znamená prázdnotu, opak je pravdou. Temné mlhoviny jsou chladná mračna kosmického prachu, která jsou tak hustá, že zastiňují světlo hvězd a dalších objektů za nimi.

Jak jejich název napovídá, na rozdíl od jiných mlhovin nevyzařují viditelné světlo. Prachová zrnka v nich pohlcují viditelné světlo a propouštějí pouze záření delších vlnových délek, jako je například infračervené světlo. Astronomové studují tato oblaka zmrzlého prachu, protože se v nich často nacházejí nově vznikající hvězdy.

Vystopovat tohoto vlka na obloze je samozřejmě možné jen díky kontrastu s jasným pozadím. Tento snímek ukazuje v působivých detailech, jak Temný vlk vyniká před zářivými oblaky, ve kterých vznikají hvězdy. Barevná oblaka jsou tvořena převážně plynným vodíkem a září načervenalými tóny, které excituje intenzivní UV záření nově se rodících hvězd v jejich nitru.

Některé temné mlhoviny, jako je například mlhovina Uhelný pytel, lze spatřit pouhým okem - a hrají klíčovou roli při výkladu oblohy u prvních národů - ale Temný vlk nikoli. Tento snímek byl vytvořen pomocí dat z přehlídkového dalekohledu VLT, který vlastní Národní astrofyzikální ústav v Itálii (Istituto Nazionale di Astrofisica, INAF) a je umístěn na observatoři Paranal, ESO v poušti Atacama v Chile. Dalekohled je vybaven speciálně navrženou kamerou pro mapování jižní oblohy ve viditelném světle.

Výsledný snímek byl sestaven ze mnoha snímků pořízených v různých časech, přičemž každý z nich byl opatřen filtrem, který propouštěl jinou barvu světla. Všechny byly pořízeny v rámci projektu VST Photometric Hα Survey of the Southern Galactic Plane and Bulge (VPHAS+), který zkoumal přibližně 500 milionů objektů v naší Mléčné dráze.

Podobná pozorování pomáhají vědcům lépe pochopit životní cyklus hvězd v naší Galaxii a získaná data jsou veřejně dostupná prostřednictvím vědeckého portálu ESO. Prozkoumejte si tuto pokladnici dat sami: kdo ví, jaké další podivuhodné tvary ve tmě objevíte.

Zdroj: Evropská jižní observatoř

Mohlo by vás zajímat

Reklama