- Marek Kuřina
- Věda a vesmír
- 10. července 2025
- 10:17
Unikátní nález neopevněného laténského sídliště se podařil českým archeologům

Celá lokalita nemá svým rozsahem a charakterem v Čechách obdoby. Sídliště bylo podle webu Muzea východních Čech nadregionálním obchodním a výrobním centrem napojeným na dálkové obchodní trasy, o čemž svědčí nálezy jantaru, zlatých a stříbrných mincí i důkazy o výrobě luxusní keramiky.
Vrcholná fáze osídlení spadá do 2. století před naším letopočtem, tedy do doby před vznikem oppid, rozsáhlých opevněných sídlišť s centrálními funkcemi. Na nalezišti bylo objeveno množství kovových předmětů včetně zlatých a stříbrných keltských mincí, mincovních raznic, zlomků keramických nádob, základů obydlí, výrobních objektů a zřejmě i jedné či dvou svatyní.
Podle archeologů se význam lokality z hlediska svého potenciálu blíží nejvýznamnějším centrálním aglomeracím známým z oblasti středního Podunají či jižního Německa. Sídliště navíc nebylo opevněné.
Objev je výjimečný i tím, že se podařilo odkrýt osídlení z doby laténské téměř bez narušení intenzivní zemědělskou činností a také nelegálními aktivitami hledačů pokladů, kteří využívají detektory kovů.
Archeology také překvapila nebývale vysoká hustota nálezů v ornici. Informační potenciál původního povrchu sídliště v orničním a podorničním horizontu se zcela vymyká standardu, převyšuje výplně archeologických objektů pod ornicí.
S počtem 22 tisíc sáčků s nálezy se jedná o jeden z největších souborů artefaktů, jaký byl kdy v Čechách nalezen. Zahrnuje předměty denní potřeby i neobyčejně bohaté kolekce šperků.
Zdroj: Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email