- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 19. listopadu 2018
- 12:52
Víte, kdy probíhalo nejhorší období v lidské historii? Hlad, nemoci a války byly na denním pořádku
Podle výzkumu vědců z Harvardu je toto datum jednoznačný kandidát na nejhorší rok lidské historie. A proč vlastně, ptáte se?
Obyvatelé tehdejší Evropy, Středního východu a části Asie, ti všichni byli uvrženi do 18 měsíců dlouhého pekla, jež započalo právě v roce 536. Tehdy totiž byla tato rozsáhlá území potemnělá z důvodu zvláštní mlhy. V Číně způsobila nejprve sněžení, pak i neúrodu na celém kontinentě, extrémní sucho, hlad a nemoci napříč většinou míst na severní polokouli.
Tento kataklyzmatický rok byl odstartován erupcí několika sopek na Islandu a trvalo desítky let, než se lidstvo trochu vzpamatovalo. Mrak byl tehdy natolik velký, že byla většina světa v podivném soumraku. A to i ve dne. Dopad erupcí na celkové klima pak byl natolik závažný, že irské kroniky mluví o tom, že chleba mezi lety 536 - 539 nestál za nic, jelikož ho nebylo vlastně z čeho dělat.
Teplota v létě zde navíc spadla na pouhých 1,5 - 2,5 stupně Celsia. Tím došlo k odstartování jedné z nejchladnějších period a dekády za posledních 2300 let. Lidé té době říkali „Temné časy" a je to zřejmě označení přesnější, než by si kdokoliv z nás představoval.
Co přesně celou událost způsobilo je ovšem stále dodnes trochu záhadou, bylo to vše navíc objeveno jen díky tomu, že se letokruhy z této doby zdály neuvěřitelně malé. Teplota se tehdy výrazně propadla a nastalo období temna.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email