Záhada na Marsu: Vozítko Curiosity Rover objevilo extrémně lesklý předmět

 
Další 1 fotografie v galerii
Mise vozítka byla prodloužena na neomezenou dobu a nyní na Marsu působí už více než 2000 dní / Pixabay
Vozítko Mars Curiosity Rover bylo do vesmíru původně posláno na dvouletou misi určenou ke shromažďování informací o planetě Mars, aby pomohlo nalézt odpověď na otázku, zda tato planeta umožňuje vznik života, zda-li se na ní nachází voda.

Dále studovalo klima a geologii Marsu. Díky velkému úspěchu byla mise vozítka prodloužena na neomezenou dobu a nyní na Marsu působí už více než 2000 dní. Na palubě má Rover vědecké přístroje o hmotnosti 80 kilogramů. Celkem váží 899 kg a pohání ho plutonium.

Nechybí zde dvě kamery, které dokážou přijímat obrázky a videa ve vysokém rozlišení a v reálných barvách. Robot o velikosti automobilu narazil na oblast známou jako Yellowknife Bay, která je součást jezera, které by mohlo podporovat mikrobiální život. Podrobnější pohled nabízí šestikolový ChemCam, kamera pro studium hornin. 

Záhadu vyřeší chemická analýza

Před pár dny bylo zjištěno, že se na povrchu červené planety Mars nachází super lesklý předmět, alespoň to tvrdí NASA a posílá svoje vozítko Rover, aby provedlo bližší průzkum tohoto předmětu. Vědci se domnívají, že by záhadu mohla vyřešit chemická analýza. Rozhodně budou zkoumat jeho vzorky. 

Umí analyzovat i odpařený materiál 

Tým si myslí, že jde o meteorit, protože je tak lesklý. Ale stejně tak to může být i klam. Konkrétní důkaz může přinést jenom chemický rozbor. Pro analýzu bude použita zmiňovaná kamera určená na studium skály. ChemCan používá k průzkumu hornin a půdy laser.

Dokáže přitom analyzovat odpařené materiály i z velmi malých ploch. Z palubního spektrografu se potom získají podrobnosti o minerálech a mikrostrukturách skal tím, že se měří složení výsledné plazmy, tedy extrémně horkého plynu, který je stvořen z volných iontů a elektronů. 

Budou zkoumat spousty hornin

Kamera zvládne pracovat v měřítkách 5-10 krát menších, než jsou ta, jež byla možná využít u fotoaparátů na dvou Mars Exploration Rover společnosti NASA, jež zkoumaly červenou planetu v lednu 2004. NASA chce takto prozkoumat spoustu hornin včetně například tzv. Flanders Moss, který vykazuje zajímavý tmavě zbarvený povlak, jehož povahu ale může opět potvrdit jedině chemická analýza. 

Provoz téměř nic neohrozí 

Technické zajištění provozu Roveru je vynikající a neohrozí ho ani různé problémy. Poté, co byla 15. září zjištěna paměťová anomálie, přepnul Mars Rover na náhradní počítač Side-A 3. Díky tomu mají inženýři čas na to diagnostikovat problémy a robot zároveň nerušeně pokračuje ve své práci.

Před pěti lety nastal problém se softwarem i hardwarem, a proto došlo k přepojení na počítač Side-B. Mezitím byl počítač Side-A umístěna do karantény, a tím pádem mohl Rover dál ukládat záznamy o datech a událostech, jeho provoz nebyl nijak narušen. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama