Rusko podle amerických vojenských expertů vyslalo na oběžnou dráhu Země novou tajnou zbraň

 
Další 2 fotografie v galerii
Američané varovali OSN, že na obloze probíhá pravděpodobně dost neobvyklá aktivita ze strany Ruska / Pixabay
V USA se již několik dní živě diskutuje, zda Rusko nevyslalo na oběžnou dráhu Země novou zbraň v rámci plánovaného doplňování standardní orbitální techniky. Zaslouženou pozornost totiž vzbudilo to, že tělo rakety opustilo ve vesmíru celkem pět těles, místo plánovaných čtyř.

Specialisté z Combined Space Operations Centre (CSpOC) se proto domnívají, že buď se vrchní část rakety rozlomila, anebo Rusové podrželi část mise v tajnosti. Raketa odstartovala z kosmodromu Pleseck v západním Rusku.

A původně měla uvést na orbit Země tři nové komunikační satelity. To by znamenalo celkem čtyři tělesa na obloze (modul plus satelity). Jeden ale nyní přebývá. Není neobvyklé, že se vlády světa snaží své satelity občas vysílat na orbit bez toho, aniž by o tom věděla konkurence. Jak potvrzují četné podobné akce. Určitě je to ale věc budící nedůvěru, protože Rusko z podobných pokusů již bylo obviněno (konkrétně z vyslání špionážních satelitů na oblohu).

Má se za to, že to jsou modely nejen špionážní, ale i vybavené zbraněmi, je tedy dost pravděpodobné, že to může mít negativní dopad na provoz dalších satelitů. Mohou například vyvést jiné satelity z jejich dráhy přímo do zemské atmosféry, a tím je podle expertů zničit.

Již na začátku letošního roku Američané varovali OSN, že na obloze pravděpodobně probíhá dost neobvyklá aktivita ze strany Ruska. To vše by mohlo naznačovat, že Rusko již začalo sestavovat bojový laserový systém.

Ten by měl zvládat dostat z oblohy americké satelity, nebo je alespoň umlčet. I USA ale pracují na podobné zbrani. Plán Space Force ovšem počítá s nasazením vojenských vesmírných zbraní až od roku 2020. Zdá se, že v tomto ohledu může mít ekonomicky slabší Rusko nečekaný náskok.

 
Vstoupit do diskuze  (34)

Mohlo by vás zajímat

Reklama