- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 12. prosince 2017
- 06:34
NASA již brzy oznámí průlomový objev na poli exoplanet
Vše se drží v tajnosti, ale bylo naznačeno, že to nějak souvisí s činností teleskopu Kepler v rámci lovu exoplanet (vše ve spolupráci s Google a jeho AI hledající ideální světy).
Mise Kepler běžící již od roku 2014 odhalila na tisíce exoplanet a z nich je 21 zemského typu, jinými slovy, jsou v zóně možné existence života. Konference bude živě streamována z webu NASA. NASA ke všemu podle všeho využila strojového učení od Google, což jí logicky nabízí zcela novou cestu, jak analyzovat a pohlížet na data.
Minulé léto astronomové oznámili, že objevili 197 nových planetárních kandidátů a potvrdili jejich existenci ve 104 případech. Všechny planety byly s o 20-50 % větším průměrem, nežli Země a obíhají trpasličí hvězdu typu M jménem K2-72, jež leží 181 světelných let daleko.
Během své původní mise ale Kepler narazil na problémy. Zpočátku sledoval jen jednu část oblohy v severní polokouli a měřil frekvence planet podobných Zemi (co do teploty i hmotnosti a dalších fyzikálních faktorů). V roce 2013 ztratil schopnost sledovat toto místo, ale oprava vdechla Kepleru naštěstí nový život. Doslova! Zahájena totiž byla mise K2, a to v roce 2014, nabízela též lepší ekliptický pohled (ekliptika je dráha, kde je Slunce zobrazeno na dráze vzhledem ke hvězdám) na místo a Kepler tak mohl sledovat lépe obě hemisféry: severní i jižní.
Jelikož nyní sleduje K2 mise větší část oblohy, je vidět i větší objem chladnějších, menších červených trpaslíků a případné planety poblíž. A na žádné z nich se samozřejmě nedá vyloučit, že je zde mimozemský život.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email