Onemocnět můžete kdykoliv a kdekoliv: Nebezpečné bakterie a viry cestují vzduchem a útočí až z troposféry

 
Další 4 fotografie v galerii
Do troposféry se viry dostanou díky aerosolizaci mořské vody ve sprej / Pixabay
Vědci z University of British Columbia objevili alarmující objem virů a bakterií, který každý den doslova „spadne z nebe".

Vědci v rámci nové studie zaznamenávali, kolik za den spadne z nebe bakterií a virů, co jsou smeteny a vyneseny větrem a počasím do nižší troposféry a pak spočítali, kolik to dělá. Určitě to nejsou dobré zprávy...

Ukazuje se, že jakmile jsou viry a bakterie jednou v troposféře (část atmosféry, kde probíhají prakticky všechny změny, včetně působení počasí, a podle teploty variují od 18 do 9 km nad zemským povrchem), jsou schopny cestovat tisíce kilometrů před tím, nežli spadnou zase na zem. A troposféra je i místo, kudy létají letadla, takže na nějaké se chytí něco takového, jako nic.

Autor studie Curtie Shuttle k fenoménu uvedl: „Asi tak před 20 lety jsme začali nalézat geneticky zcela shodné viry cestující zdánlivě nepochopitelně a náhodně po všech místech okolo světa a to i ve zcela rozdílných prostředích od místa jejich zrodu."

Do troposféry se pak viry dostanou díky aerosolizaci mořské vody ve „sprej", nebo ve vzduchu jako prachové částice sebrané větrem ze země. Jeden jako druhý pak čeká na svoji příležitost a je k zemi zpět vyslán deštěm, popřípadě písečnou bouří. A jelikož se obojí vyskytuje 2500 - 3000 metrů nad běžnou atmosférou, pomáhá to všem virům i bakteriím se dostat dále, nežli by to zvládly standardně u země (není náhoda, že zde létají letadla).

A závěr studie? Zde je: „Každý den spadne v průměru více jak 800 milionů virů a bakterií na jeden jediný metr čtverečný po celé planetě. Je to zkrátka na Zemi dost běžné, aby jeden virus (nebo bakterie) byl smeten a vtažen do atmosféry na jednom světadíle a spadl na jiném. Jak se ukazuje, viry jsou odhaleny až 461x častěji, nežli bakterie, protože se typicky drží na menších, lehčích a organických materiálech zahnaných do atmosféry mořskou mlhou."

Mohlo by vás zajímat

Reklama