Vědci důrazně varují: Více jak pět drinků týdně vám může zkrátit život

 
Dalších 5 fotografií v galerii
I u pití platí všeho s mírou / Pixabay
Pravidelné pití alkoholu může z vašeho života ukrojit doslova roky času. Tvrdí to aspoň poslední průzkum University of Cambridge.

Studie zcela jednoznačně odhalila, že jestliže pijete hodně alkoholu, je to vždy spojeno s vyšším rizikem výskytu smrtících nemocí a má to celkový negativní dopad na vaše zdraví.

Vědci se uvedenou studií hodlali porvat s obecným povědomím, že mírně pití skutečně pomáhá a prospívá tělu a kardiovaskulárnímu systému. Studie porovnala zdravotní a další návyky více jak 600 000 lidí v celkem 19 zemích a zohlednila vše: věk, kouření, diabetes v rodině, úroveň edukace a zaměstnání. 

Horní hranice bezpečného pití byla nově stanovena jen na pět drinků týdně (100 g čistého alkoholu). To je 5 sklenic vína po 175 ml, nebo 12,5 lahví 4 % piva. Jakékoliv pití nad tuto míru bylo vždy spojené s nižšími předpoklady na delší život. Tak třeba, 10 drinků nebo více vás připraví o 2 roky života. A 18 drinků a více týdně zase o 4 - 5 let.

Výzkum poměrně dobře zapadá do posledních odhalení v této oblasti: již od roku 2016 berou v Anglii za doporučenou maximální míru 14 jednotek alkoholu týdně (pozor, platí pro muže i ženy). To odpovídá šesti pivům, respektive 6 sklenicím vína.

A co vám podobné nezřízené holdování pití může způsobit? Nic moc příjemného: aneurisma, kardiovaskulární nemoci obecně, selhání srdce, infarkt nebo vyšší tlak. V kontrastu s tím byla alkoholová spotřeba asociována s lehce menším rizikem ohledně nesmrtelných srdečních ataků. Ty vám sice život nevezmou a jejich cena je vysoká a vybraná ve smrtících faktorech výše uvedených.

Autoři rovněž zdůraznili, že alkohol a pití v různých dávkách ovlivňuje i vyšší tlak a infarkty kvůli vlivu na další nespočetné nečekané faktory – tak třeba, alkohol působí nejen na tlak, ale také zvyšuje aktivitu orgánů v organismu potlačujících produkci „hodného" cholesterolu apod.

Mohlo by vás zajímat

Reklama