- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 11. června 2018
- 16:15
Tajemství lidské dlouhověkosti leží v trávicím traktu: Musíte mít spokojené střevní bakterie
Ty totiž žijí absolutně všude v našem trávicím traktu a ukazuje se, že jejich typ a navíc to, co jim předhodíme k jídlu, má docela určitě přímý vliv na dlouhověkost.
Během výzkumu na McGillově univerzitě vědci zkoušeli krmit ovocné mušky kombinací probiotik resp. rostlinných doplňků stravy nazvaných Triphala. A výsledek? Jak bylo potvrzeno testem, prodloužili tak průměrnou délku života těchto mušek o 60 % a jako by to snad nebylo málo, ochránila je i proti chronickým nemocem, jež máme obvykle se stářím spojené.
To, že mají bakterie resp. probiotika vliv na mikroflóru našeho těla, to není pro vědu nic nového. Připomínáme, že střevní mikroflóra (aneb též „mikrobiom") jsou mikroorganismy, jež standardně žijí v trávicí soustavě živočichů (včetně lidí). Zde většinou lidem prospívají, ale jsou i místa, kde mohou i škodit (např. když se dostanou mimo tělo a kontaminují vodu). V lidských střevech najdeme až 500 typů mikroorganismů.
První půlka mušek v testu užívala probiotika (čistě chemicky bráno, založená hlavně na polyfenolech) a druhá půlka nikoliv. A teď to šokující – mušky krmené suplementem přežily 66 dní, což jo o nemalých 26 dní déle, než mušky zbylé.
Asi si říkáte, proč použili zrovna mušky, když jsme přece jen lidé a ne bzučivý hmyz? Jde o to, že přesto máme ze 70 % shodné biochemické procesy a cesty v těle.
Sami vědci to vidí takto: „Probiotika dramaticky mění architekturu mikrobiomu, a to nejen co do jeho složení, ale i v tom, jak jím pak bude jídlo metabolizováno. Jediné probiotikum tak může mít pozitivní vliv na mnoha frontách. Efekt na lidech by asi nebyl tak dramatický, ale určitě bude pozitivní, s vlivem na dlouhověkost a zdraví. Špatná mikroflóra pak naopak potenciálně způsobí i deprese a špatný zdravotní stav."
Sdílení
12
Twitter
Komentáře
Email