Na Marsu byla před 4 miliardami let hustá atmosféra a oceány: Vyvinula se zde i nějaká forma života?

 
Další 1 fotografie v galerii
Mars nebyl vždy tak ledový jako je dnes / Pixabay
Výzkumné mise na Marsu opět prokázaly cosi velmi zajímavého – totiž to, že Mars nebyl vždy tak ledový jako je dnes a měl i teplejší podnebí.

Teplota prý byla natolik vysoká, že dokázala udržet nejenom teplejší klima, ale existovaly i oceány na povrchu. Aby se atmosféra Marsu udržela teplá, tak na to je nutná samozřejmě hustá atmosféra s dostatečným skleníkovým efektem. I to je důvod, proč je dnes místní atmosféra jen s tlakem 0,006 barů pro lidi nesmírně studená.

Změna ovšem nebyla skoková (jako třeba po dopadu komety), ale plynulá. Zatímco na Zemi máme stále ideální tlak i teplotu 1 bar (a jedině díky tomu se zde mohl vyvinout život a vy nyní můžete číst tento text), Mars takové štěstí ve své historii neměl.

Když ovšem nahlédneme do marsovské historie, tak zjistíme, že před 4 miliardami let tomu bylo naopak a byla zde atmosféra dosahující tlaku 0,5 barů. Bohužel, Mars si teplo neudržel, a proto není aktuálně dvakrát útulným místem pro život.

Hodnota 0,5 baru je dle vědců minimální, klidně mohla být prý i výrazně vyšší. Pak ale nastoupil svoji trpělivou práci čas a solární vítr, jenž ji obrousil z relativně rozumně teplé a vlhké planety až do dnešního nešťastného minimálního stavu.

Vědcům při bádání pomohl i jeden velký meteorit, jelikož složení izotopů v uložených plynech v něm by napovídalo (podle provedených testů) právě uvedenému. Aktuálně je na orbitě Marsu vesmírná sonda NASA MAVEN, jež proces redukce a mizení marsovské atmosféry hodlá dále zkoumat a zdaleka ještě v této věci neřekla poslední slovo. Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) se zase hodlá zaměřit na marsovské měsíce v rámci akce Martian Moons eXploration (MMX).

Mohlo by vás zajímat

Reklama