Hybridní zóny vědcům prozrazují dosud utajené informace o evolučních procesech a vzniku druhů

 
Další 1 fotografie v galerii
Studium matrjoškové hybridní zóny povede k pochopení vzniku a šíření nových infekčních onemocnění / Pixabay
Víte, že se na území České republiky vyskytuje řada zvláštních hybridních zón? Možná jste o nich dosud neslyšeli. Hybridní zóny jsou místa pro vědce z mnoha hledisek fascinující, protože mohou ledasco prozradit o evolučních procesech, třeba o samotném vzniku druhů.

Nicméně záhadou je třeba i to, jak jsou tyto hybridní zóny udržovány a jak je možné, že se postupně oba druhy kompletně nepromíchají a hybridní zóny tak postupně nezaniknou.

Hybridní zóna je označení oblasti, kde se dotýkají dva různé živočišné druhy či poddruhy a jejich křížením vzniká plodné potomstvo. Intenzivní výzkum tisíců hlodavců vědcům odhalil, že každý hostitelský poddruh má geneticky unikátní parazity – rovněž na úrovni samostatných druhů či poddruhů. Ti se v myší hybridní zóně rovněž kříží a vytvářejí svou vlastní hybridní zónu.

Na území České republiky se těchto hybridních zón vyskytuje hned několik. Známe zde tak například zónu mezi ježkem východním a západním, vránou obecnou černou a vránou obecnou šedou, nedávno potvrzenou kontaktní zónu mezi slepýšem křehkým a východním a konečně pak hybridní zónumezi dvěma myšími poddruhy: myši domácí a myši západoevropskou.

Tato hybridní zóna se rozpíná od Severního moře až po moře Středozemní a Českou republiku protíná v jejím nejzápadnějším výběžku. Studiu evolučních procesů v této oblasti se dlouhodobě věnují zoologové z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, kteří v předchozích studiích ukázali, že hybridní zóna je udržována především díky nižší plodnosti hybridů.

A nyní se vědeckému týmu Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR podařilo popsat ve volné přírodě dosud neznámou hybridní zónu parazitů myší. Tento významný objev může přinést zásadní informace pro pochopení vzniku a šíření nových infekčních onemocnění.

Jde doslova o hybridní zóny v hybridních zónách, proto je vědci nazvali matrjošková hybridní zóna. Hybridizace u parazitů je sice známa, hybridní zóny parazitů ale překvapivě nebyly ve volné přírodě doposud popsány.

Zjištění vědeckého týmu patří k významným objevům. Matrjošková hybridní zóna totiž vytváří unikátní podmínky pro studium evolučních procesů, které utvářejí vztahy mezi parazity a jejich hostiteli. To může zásadním způsobem přispět k pochopení vzniku a šíření nových infekčních onemocnění.

Mohlo by vás zajímat

Reklama