Může mít Měsíc svoje měsíce? Vědci existenci subsatelitů nevyloučili

 
Další 3 fotografie v galerii
Planety obíhají hvězdy a měsíce obíhají planety / Pixabay
Všechno začalo jednoduchou otázkou, kterou položil čtyřletý synovec Juně Kollmeierové z Carnegie observatoře v kalifornské Pasadeně. Může mít Měsíc měsíce?

Zajímal se, jestli může mít satelit obíhající kolem nějaké planety také svoje vlastní satelity. Odpověď na otázku Kollmeierová našla společně se svým kolegou Seanem Raymondem z Université de Bordeaux.

Zjištění obou vědců se stala základem článku publikovaného v měsíčníku Královské astronomické společnosti. Cílem Kollmeierové a Raymondova výzkumu se stalo definování fyzických parametrů pro měsíce, které by mohly stabilně obíhat jiné menší měsíce - tedy jejich subsatelity. „Planety obíhají hvězdy a měsíce obíhají planety, takže bylo přirozené se ptát, zda menší měsíce mohou obíhat větší,“ vysvětlil Raymond. Jejich výpočty ale ukazují, že pouze velké měsíce na rozsáhlých oběžných drahách hostitelských planet mohou hostit svoje satelitní měsíce.

Vědci zjistili, že čtyři měsíce v naší vlastní sluneční soustavě jsou teoreticky schopny vytvořit si také vlastní satelitní měsíce. Kdo patří do této čtveřice? Jde o Jupiterův měsíc Callisto, Saturnovy měsíce Titan a Iapetus a Měsíc obíhající kolem Země. Všechny tyto měsíce by mohly mít ještě svoje vlastní satelity o poloměru 20 km i větší. Ovšem nejvhodnějším kandidátem je podle zjištění Kollmeierové a Raymonda satelit Kepler-1625b-I obíhající kolem žluté hvězdy Kepler-1625.

Podle vědců má právě on tu správnou hmotnost a vzdálenost od svého hostitele k tomu, aby podporoval existenci svých vlastních satelitních měsíců. Kollmeierová a Raymond ovšem dodávají, že jsou zapotřebí ještě další výpočty k řešení možných zdrojů nestability těchto subměsíců, jako je například nerovnoměrná koncentrace hmoty v měsíční kůře. 
 
Měsíce, obíhající kolem Saturnu a Jupitera, se pravděpodobně vytvořily z disku plynu a prachu, který obklopuje plynové obří planety v pozdějších fázích jejich formování. Náš vlastní Měsíc vznikl v důsledku obrovské srážky mezi mladou Zemí a tělesem o velikosti planety Mars. Nedostatek stabilních podmínek může vědcům pomoci lépe pochopit různé síly, které formovaly satelity.

Nakonec autoři poukazují i na to, že umělý subměsíc může být stabilní a tím posloužit jako základna. Na stabilní oběžné dráze kolem Měsíce, jako je ta, kterou navrhla NASA, by subměsíc dokázal udržel poklady lidstva v bezpečí pro potomky dlouho poté, co by se Země stala nevhodnou pro život. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama