480 kilometrů nad Zemí obíhá ve vesmíru plastový pytel: Astronomové neví, co může ukrývat

Okolo Země obíhá na oběžné dráze cca 500.000 odpadků naší civilizace / Pixabay
Astronomové jsou doslova šokováni kusem tohoto tajemného vesmírného odpadku, jenž obíhá asi tak 480 km nad našimi hlavami. A astronomové jej nazvali „prázdný plastový pytel".

MÁ SE ZA TO, ŽE JE to zbytek z nějaké rakety, popřípadě startu družice, ale vědci si nejsou ani trochu jisti, odkud pochází původně. Prázdné plastové pytle (ETBO) mívají velmi nepředvídatelné orbitální vzorce. Mají velikost několik metrů, ale přitom váží jen necelý kilogram. Podle všeho nejde v případě tohoto umělého satelitu naší Země (doslova) o nic více, nežli kovovou nebo plastovou fólii, co zbyla po startu nějaké z raket. 

Daný objekt byl vůbec poprvé objeven teleskopem v Haleakala na Havaji. Astronomové z Northolt Branch Observatories v Londýně pak objekt dále analyzovali a bylo hned jasné, že je to asi jen ETBO. Rozhodli se mu tedy dát melodické pořadové označení: „A10bMLz". 

Objekt je velmi lehký a má sotva kilo, takže nic jiného než plast nebo fólie kovová to být prostě nemůže. 

Vědce na něm zmátlo hlavně to, že obíhal na retrográdní orbitě a ne opačně, jak je obvykle zvykem. Jeho orbita je vysoce eliptická a má perigeum cca 600 km nad Zemí a apogeum 1,4x dále než je Měsíc.

Problém to ještě zatím není, ale jestli to bude pokračovat podobných tempem, brzy bude. Považte, že již okolo nás obíhá na oběžné dráze cca 500.000 odpadků naší civilizace.

Možná půjdou časem lovit na harpunu, ale to bude vyžadovat silovou interakci, která je může vyslat do nežádoucích směrů. Místa předchozích kolizí (Iridium a Kosmos-2251 v únoru 2009) a testů (čínská protisatelitní zbraň v lednu 2007 otestovaná na jejich starém satelitu na počasí) jsou hlavní ohniska znečištění.

Mohlo by vás zajímat

Reklama