Chcete při oblíbeném bijáku i zmoknout? Už dnes můžete vyzkoušet filmový zážitek v nejmodernějším 4DX kině!

Úplnou novinkou mezi efekty je sníh / Youtube
Vtáhnout diváka více do děje se pokoušejí provozovatelé kin i v Česku už nějaký ten pátek. Dobře známé je například trojrozměrné kino IMAX. Nyní přichází nejmodernější 4DX kino s novými efekty, které startuje v megaplexu Cinema City na Chodově právě dnes.

A na co se můžete těšit? Chybět prý nebude vůně, mlha, světelná show, bubliny, voda, blesky, silný vítr, slabé údery do zad nebo hýždí nebo i pohyb celých sedaček. Vedle již tradičního 2D i 3D formátu si ve 4DX kině vychutnáte film ještě mnohem více. Úplnou novinkou mezi efekty je sníh, propracovanější bude i bouřka a déšť. Děj filmu se vám díky zapojení všech smyslů dostane skutečně pod kůži.

Technologie 4DX, kterou již v roce 2009 vyvinul jihokorejský řetězec CJ CGV, má dvě základní části. První z nich je speciálně upravený sál, ve kterém najdete systém větráků, světel, zařízení pro tvorbu mlhy, bublin a sněhu. Nejdůležitějším prvkem kinosálu jsou 4DX sedačky pro pohyb do všech směrů, v nichž je zabudovaný subwoofer pro tlakovou simulaci nárazů a další efekty jako jsou vůně nebo voda.

V podlaze sálu je instalována ocelová konstrukce, která mění celý sklon hlediště, čímž se dynamika pohybu značně umocňuje. Podlaha a stěny i sedačky jsou osazeny množstvím ovladačů, které celý systém spojují a vedou do řídící projekční kabiny a do technického zázemí, kde se ukrývají tlakové nádoby s vodou, vzduchem a s vonnými esencemi.

Podle naprogramovaných instrukcí (takzvaných motion dat), která jsou ve stoprocentní synchronizaci s filmem, jsou během projekce do sálu posílány pokyny, kdy má systémem proudit voda, vítr nebo vůně nebo pohyb sedaček. Druhá a technicky nejnáročnější část s důrazem na maximální přesnost a načasování je přídavná 4DX stopa, která doplňuje stopu pro zvuk a obraz filmu na plátně.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama