Naše Mléčná dráha je vlastně pokroucená spirála, což dokazuje nová 3D mapa

 
Další 1 fotografie v galerii
Až dosud byla celá galaxie považována za plochou spirálu / Pixabay
První přesná 3D mapa naší galaxie odhaluje skutečný tvar Mléčné dráhy. Naše galaxie byla považována za plochou spirálu skládající se z přibližně 250 miliard hvězd. Nová studie ale ukázala, že ve skutečnosti je Mléčná dráha pokřivená a zkroucená. Prostě se stáčí.

Astronomové odhalili, že skutečný tvar Mléčné dráhy je pokroucený, což způsobuje vnitřní disk hvězd, který rotuje galaxií. Až dosud byla celá galaxie považována za plochou spirálu sestávající z asi 250 miliard hvězd.

Slunce a jeho planety, včetně Země, zaujímají místo v jednom z drobných ramen spirály. Deformaci galaxie způsobuje kroutící moment z hustě zabaleného vnitřního disku hvězd. Profesor Richard de Grijs, jeden z astronomů z univerzity Macquarie v australském Sydney řekl: „Obvykle si myslíme, že galaxie ve tvaru spirály jsou poměrně ploché jako například Andromeda, kterou můžete jednoduše vidět dalekohledem.“ Stočení Mléčné dráhy není unikátní. Vědci pozorovali dvanáct dalších galaxií, které vykazovaly ve svých vnějších oblastech podobně progresivně zkroucené spirálovité vzory.

K odhadu vzdálenosti slouží Cefeidy

Vědci aktualizovali 3D mapu Mléčné dráhy pomocí 1 339 velkých pulzujících hvězd. Každá z nich je 100.000 krát jasnější než Slunce. Takzvané proměnné hvězdy Cefeidy astronomové používají jako standard k odhadům vzdáleností po celé galaxii. Klasické Cefeidy jsou mladé hvězdy, které jsou zhruba čtyřikrát až dvakrát masivnější než naše Slunce. Žijí rychle a umírají mladé.

Dochází u nich k denní nebo měsíční pulsaci, kterou můžeme pozorovat jako změny jejich jasu. Pulzační dobu Cefeidy je možné využít k získání velmi spolehlivé vzdálenosti. Profesor de Grijs řekl: „K našemu překvapení jsme našli ve 3D kolekci 1339 hvězd Cefeid a plynový kotouč Mléčné dráhy.“ 

Deformaci způsobují rotační momenty 

Z velké vzdálenosti by naše galaxie vypadala jako tenký disk hvězd, který obíhá jednou za pár set milionů let kolem svého centra. Jde o místo, kde nalezneme stovky miliard hvězd společně s obrovskou masou temné hmoty. Tento tajemný neviditelný materiál je vlastně gravitačním "lepidlem", které drží celou galaxii pohromadě. Ve vnější oblasti je tah slabší než uvnitř. Na vzdálenějším vnějším disku jsou vodíkové atomy tvořící většinu galaxie již omezeny na tenkou rovinu.

Spoluautorka studie Dr. Liu Chao z Čínské akademie věd uvedla: „Kombinací našich výsledků s těmito pozorováními jsme dospěli k závěru, že tvar Mléčné dráhy jako zdeformované spirály je s největší pravděpodobností způsoben rotačními ‚momenty‘ masivního vnitřního disku.“ Celá studie byla tento měsíc publikována v časopise Nature Astronomy.

Mohlo by vás zajímat

Reklama