Pomoc pro cukrovkáře: Umělá slinivka břišní jim ve spojení se smartphonem usnadní boj s touto nemocí

 
Další 1 fotografie v galerii
Je důležité sledovat krevní cukr a jeho přesnou hladinu / Pixabay
Pakliže patříte k těm méně šťastným mezi námi a máte diabetes typu I, pak vám jistě nikdo nemusí říkat, jak moc důležité je sledovat si krevní cukr a jeho přesnou hladinu.

Je rozhodně k Zamyšlení (i pro nás ostatní), jak málo stačí, aby se z nemoci stala katastrofa – nesprávná dávka tu mívá smrtelné důsledky.

Vědci nyní ovšem naštěstí nalezli způsob, díky němuž se diabetici budou moci zaměřit na svoje běžné životy spíše, než právě na pouhé sledování sebe sama a neustálou kontrolu. Vyrobili umělou slinivku břišní, kterou již i vyzkoušeli na prvních třiceti pacientech a která využívá smartphonu k doručení optimálního objemu inzulinu.

Mobilní software řekne „orgánu“ (spíše je to jen inzulínová pumpa a monitor glukózy), co právě jeho majitel dělá, jaké se věnuje aktivitě, zda spí či nespí, jestli se najedl apod. a podle toho neustále upravuje dávkování a učí se z denních cyklů.

Zkrátka, snaží se chovat jako slinivka živá. Podotýkáme, že simulovaná slinivka se nesnaží jen upravit úroveň glukózy na fixní hodnotu, ale spíše se ji snaží udržet v bezpečném rozmezí na základě prediktivních modelů.

Dvanáctitýdenní testy u třicítky prvních aktivních uživatelů prokázaly jednoznačné úspěchy – zredukovány byly hladiny hemoglobinu (glykovaný hemoglobin se využívá pro laboratorní měření a jako nejdůležitější parametr dlouhodobé kompenzace diabetu), méně času v hypoglykémii a to vše byli přitom pacienti, jež na sebe normálně dbají. Algoritmus byl (a i nadále asi bude) zjevně jeden krok před nimi a k jejich velkému užitku.

Mohlo by vás zajímat

Reklama