- Petr Sýkora
- Gadgets
- 30. června 2018
- 08:50
Chytré tetování promění kůži ve zdravotní detektor: Podle potřeby může i na čas zmizet
Ano, to je ten opravdový a největší problém se všemi zařízeními (a chytré hodinky nevyjímaje) určenými ke sledování těla a všech jeho faktorů – nejsou doopravdy nijak připojené k vašemu tělu. To pochopitelně znamená, že musejí spoléhat na akumulátor, který vydrží většinou pár hodin/dní akce (to podle nasazení a vytížení) a bezdrátovou komunikaci s okolím.
A totéž platí třeba i pro chytré neinvazivní zařízení fungující na elektřinu z lidského potu a určené pro sledování hladiny glukózy u diabetiků (příliš mnoho potu je zahltí).
Máme tu ale naštěstí vědce z Harvardu a MIT, jež mysleli právě na to. Jejich nové chytré tetování, jež umisťuje daný senzor doslova a do písmene právě do vaší kůže a nepotřebuje ani energii a ani komunikovat skrze bezdrátové antény. A jak vše funguje? Inkoust v tetování reaguje s vaší mezibuněčnou tekutinou (tkáňový mok, také intersticiální tekutina) a ta zase odráží stav vaší krve. Tak třeba zelený inkoust se zjasní tehdy, když je atlet dehydrovaný, jiný zelený zase tehdy, když diabetikovi klesá glukóza.
A dobrou zprávou je i to, že na rozdíl od jiných tetování pořízených jinde a jindy, s tímto nejste v žádném případě spjati navěky. Bude to prý žádat ještě nějaké to vyladění inkoustů, ale tetování půjde načasovat na tak dlouho, jak dlouho jej bude potřeba (kupř. když vás doktor bude muset na dálku sledovat, ale již vás pustí domů).
A aby to nebylo málo – barvy zde mohou být neviditelné běžnému oku, pokud nejsou vystaveny určitému typu světla. A přislíbena je i aplikace pro smartphony, jež svede jejich analýzu a obratem vám řekne, o co jde.
Projekt je nicméně stále ještě ve stádiu spíše inspirativním pro vědce a umělce, takže uvidíme, kam jej jeho potenciál zavane.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email