Jak získat co nejlepší zvuk z vašeho televizoru? Větší reproduktory nejsou jediným řešením

Větší reproduktory nezajistí vždy lepší zvukovou kulisu než ty menší / Bose
Kvalita zvuku je při sledování televize prakticky stejně důležitá jako poskytovaný obraz, přičemž reprodukce zvuku televizorů se v posledních letech velmi zlepšila. Mnozí z nás by si však vychutnali své oblíbené filmy mnohem více s ještě lepším zvukem.

Ztenčování televizí však možnostem v oblasti kvality zvuku nehraje moc do karet. Jak je tedy možné dosáhnout lepšího zvuku?

Kvalitní audio systémy vám zprostředkují zážitek, který povznese sledování filmů nebo koncertů v domácích podmínkách na úplně novou úroveň. A zapomeňte na tento mýtus: není pravdou, že větší reproduktory zajistí vždy lepší zvukovou kulisu než ty menší.

Soundbar – základ rozšířeného televizního zvuku

V dnešních ultra plochých televizorech není prostor pro opravdu kvalitní zvukové reprodukční zařízení. Protože si výrobci tento problém dobře uvědomují, přinášejí na trh „soundbary“. Jedná se o reproduktorový systém designovaný pro instalaci pod obrazovku televize na stolek nebo na zeď. Některé značky nabízejí proto komplexní kombinované řešení – televizor s jen několik milimetrů tenkou obrazovkou a audio systémem, který je skrytý samostatně za ní. K dokonalosti dovedl tuto koncepci německý výrobce Loewe u modelu bild 7, u něhož vyjede po zapnutí celá obrazovka o několik centimetrů nahoru, přičemž obnaží látkovou mřížku výkonného soundbaru.

Jedním z nejprodávanějších soundbarů na světě je Bose Solo 5 (v prodeji za 6 990 Kč), který dokáže mimo jiné zlepšit srozumitelnost filmových dialogů, což je jeden z nejčastějších slabin reproduktorů v televizorech. Ať máte jakýkoli běžný televizor, tenhle soundbar určitě zvedne jeho zvukové vlastnosti.

Zabere jen minimum místa, designově se hodí do jakéhokoli prostoru a v rámci stereofonního zvuku a dané velikosti těžko najdete lepší volbu pro televizor. Solo 5 podporuje Bluetooth, takže si s ním můžete bez drátového propojování poslechnout i hudbu z notebooku, telefonu nebo tabletu. A jeho dálkový ovladač funguje zároveň jako univerzální ovladač pro většinu značek a modelů televizorů a dalších zařízení.   

Specializované audio systémy 5.1

Chodíte do kina mimo jiné proto, abyste si k filmu vychutnali prostorový zvuk? Potom vám rozhodně udělá radost specializovaný zvukový systém, který obsahuje kompletní sadu reproduktorů pro domácí kino.

Ten zahrnuje centrální (přední středový) reproduktor v kombinaci se dvěma předními a dvěma zadními satelitními „bedýnkami“ a také basovým reproduktorem, subwooferem.

Otázkou zůstává způsob propojení jednotlivých reproduktorů a správné nastavení systému, které závisí na členitosti místnosti a odrazivosti materiálů. Dnes již technologie umožňují bezdrátové připojení jednotlivých komponent bez slyšitelné ztráty kvality podání nebo zpoždění zvuku. To znamená, že nemusíte tahat dráty napříč místností. Nutno však myslet na to, že každý reproduktor musí být při tomto způsobu instalace připojen do zásuvky.

Využití stávajících reproduktorů

Pokud máte v obývacím pokoji jak televizor, tak i stereo reproduktory na které nedáte dopustit, pořiďte si specializovaný zesilovač a sadu reproduktorů případně rozšiřte o další, které zajistí ten správný prostorový zvuk v náležitém podání. Toto řešení vám umožní dle vybraného zesilovače využít třeba i 11 reproduktorů a dva subwoofery či zároveň vylepšit obraz až na rozlišení 4K.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama