Elektřina vítězí: Tenhle sporťák dokáže zrychlit na 290 km/h svižněji než stíhačka F-16

 
Další 1 fotografie v galerii
Vozidlo je postaveno na monokokových podvozcích z uhlíkových vláken / Pininfarina
Elektromobil Pininfarina Battista dosáhne při rozjezdu rychlosti 97 km/h za méně než dvě sekundy. Dosah jízdy je pak 450 kilometrů na jedno nabití – baterie se přitom mohou dostat při nabíjení na 80 % kapacity za 40 minut.

Původem italská automobilka říká, že chce být rychlejší než dnešní vozy F1 díky hnací jednotce o výkonu 1900 koní. Pininfarina Battista dosáhne při rozjezdu rychlosti 97 km/h rychleji než vozy F1 a na 290 km/h se podle výrobce dostane prý rychleji, než stíhací letadlo F-16. Maximálku má potom na 349 km/h. Jeho elektromotory jsou napájeny 120 kWh baterií.

Prototyp byl představen minulý měsíc a jeho tvůrci říkají, že Battista chce být „prvním luxusním elektrickým hyper GT“ na světě. Vyrábět se začne v příštím roce.

Vůz je samozřejmě určen pro ty nejbohatší vrstvy. V době, kdy jsou benzínová a naftová auta obviňována ze znečištění a špatné kvality ovzduší, nabízí kombinaci rychlosti s „udržitelností a luxusem bez viny“. Vyrobeno bude pouze 150 vozů, z nichž 50 je určeno pro USA, z toho na polovinu už má výrobce zájemce a 50 vozů je určených pro Evropu a Asii.  

Tři verze vozu, které jsou opatřeny dveřmi ve stylu křídla, podobně jako Mclaren 720S, byly prezentovány na prvním velkém autosalonu v Evropě v Ženevě, pak ve Švýcarsku a v New Yorku. 

Vozidlo je postaveno na monokokových podvozcích z uhlíkových vláken s akumulátory mezi předními sedadly a za zadní přepážkou. K dispozici jsou čtyři motory, jeden na každé kolo. Rozložení hmotnosti kapalinou chlazené baterie T-tvaru o výkonu 120 kWh – vyrobené ze směsi lithia, manganu a niklu – je konfigurováno tak, aby optimalizovalo dynamiku vozu.

Očekává se, že přibližně 90 % vlastníků bude baterii nabíjet doma. Společnost očekává, že zbývajících 10 % bude zajištěno aplikačními nabíjecími sítěmi, které by měly být zavedeny do roku 2021. Aktivní zadní křídlo působí také jako vzduchová brzda, která napomáhá zastavení.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama