Vědci hlásí, že výpočetní klastr ECLIPSE propočítal již 25 milionů hodin a spotřeboval 660 MWh

Dosažení stejného počtu výpočetních hodin by na lepším notebooku trvalo několik století / ELI Beamlines
Výkonný výpočetní klastr ECLIPSE v současných dnech dosahuje jednoho ze svých významných milníků. Má za sebou totiž přesně 25 miliónů výpočetních hodin. Jako jeden ze zásadních nástrojů teoretického výzkumu pomáhá vědcům z ELI Beamlines s detailním porozuměním procesů odehrávajících se při laserové interakci.

Klastr ECLIPSE byl ve výzkumném centru ELI Beamlines instalován koncem roku 2015. Skládá se celkem z 84 výpočetních serverů disponujících 1344 procesorovými jádry a celkovou operační pamětí 10 TB. Právě díky vysokému počtu procesorových jader bylo dosaženo milníku 25 milionů výpočetních hodin během posledních tří let provozu tohoto klastru.

Pro srovnání uveďme, že dosažení stejného počtu výpočetních hodin by na lepším notebooku trvalo několik století. Výpočetní výkon clusteru se ale samozřejmě podepisuje také na jeho spotřebě elektrické energie. Během jeho provozu se spotřebovalo skoro 660 MWh, což odpovídá roční spotřebě průměrného panelového domu. Kromě vysoké výpočetní kapacity má klastr ECLIPSE také velmi výkonné úložiště s celkovou kapacitou 1 PB.

Hlavním cílem klastru ECLIPSE je studium interakce laserového záření s hmotou, resp. se čtvrtým skupenstvím hmoty, plazmatem. K tomuto účelu slouží především částicové simulace, které popisují relativistický pohyb nabitých částic v elektrickém a magnetickém poli laseru a plazmatu samotného.

Tyto simulace mohou být velmi dobře paralelizovány, tedy spouštěny na více výpočetních serverech najednou. Tím je možné výrazně zkrátit čas výpočtu. Typický výpočet pak využívá několika desítek výpočetních serverů a trvá zhruba 1-2 dny. Ročně se tedy na klastru ECLIPSE zrealizuje asi 12 000 úloh.

Vzhledem k tomu, že klastr má v současné době kolem šedesáti uživatelů, vychází jedna úloha na každého uživatele zhruba každý druhý den. V neposlední řadě je třeba zmínit, že výpočetní klastr ECLIPSE přispěl ke získání mnoha zajímavých vědeckých výsledků, které jsou publikovány zhruba ve stovce vědeckých publikací.

Mohlo by vás zajímat

Reklama