Face ID hrozí! Může být nejnovější vychytávka od Applu nebezpečná?

 
Další 2 fotografie v galerii
Může se nová služba vymknout kontrole? / Pixabay
Zatímco příznivci produktů s logem Apple na obalu mají jasno a na nové gadgety od něj se těší jako na nejbližší Vánoce, existují i jiní, zde konkrétně experti na bezpečnost, kteří vztyčují varovný ukazováček.

Asi každý, kdo sleduje mobilní branži, postřehl jistě cosi o revoluční novice od společnosti Apple jménem iPhone X. Ta usiluje o to, přinést rozeznávání obličeje skutečně masám. O její praktičnosti pro běžné lidi sice nemůže být sporu, ale o její aplikaci a využití již ano – někdo jde dokonce až tak daleko, že vyslovuje obavu, že navzdory snaze Apple po bezpečí, se nová služba může vymknout kontrole. Technologii jistě zakázat nelze, ale myšleno je tím doslova to, že přímo vyzývá k tomu, aby ji zneužívaly všelijaké státní agentury strachující se o bezpečí (nebo názory) běžných lidí, a tak je radši budou sledovat.

Jedna věc je ale jistá: Apple iPhone X za 999 USD, jenž si můžete pořídit už za pár dní, je navržen tak, aby ho jeho majitel mohl odemknout za pomoci jednoduchého „skenu“ svého obličeje. Apple sice doplnil, že se vše pochopitelně bude ukládat výhradně a pouze ve smartphonu a nikam se nebude nic odesílat, ale věřte dnes někomu něco v IT branži... A doplňuje, že vše paradoxně bude ještě bezpečnější, jelikož jejich AI se nenechá splést ani fotkou, a vůbec ne nějakým hackerem.

Je fakt, že i jiné firmy již dříve nabídly podobné technologie, ale nikdy ne v tak všeobecně dostupné a špičkové formě jako Apple dnes (plný 3D scan). 

Jak se ale zrovna ukazuje, názory dnes nejsou ani tak proti novince, jako proti jejímu zneužití ze strany pochybných živlů (a ano, tím myslíme i různé podezřelé státní agentury – viz Čína dnes s mikrofonem v každém taxíku).

Je možné, že právě Apple s iPhonem X vypustil onoho pověstného džina z láhve, ale to už je jedno, protože pokročilá 3D detekce obličeje je již mezi námi a jakékoliv snahy o státní regulaci stejně nebudou k ničemu.

Mohlo by vás zajímat

Reklama