Drony již přestanou ohrožovat letadla a vrtulníky: Unikátní zařízení českých studentů je zviditelní

Drony se zatím nevidí mezi sebou, ale nevidí je ani letadla nebo záchranářské vrtulníky / Pixabay
Čtyřčlenný tým studentů ve spolupráci s Fakultou informačních technologií ČVUT v Praze vyvinul unikátní zařízení Dronetag, které využívá moderní mobilní a satelitní technologie, a činí tak libovolný dron viditelný v mapě letového provozu.

Drony, které se dnes vyrábí, nejsou schopny ostatním účastníkům letového provozu sdílet svou aktuální pozici v reálném čase. Drony se tedy nevidí mezi sebou, ale nevidí je ani letadla nebo záchranářské vrtulníky.

Evropská unie chystá zákon, podle kterého všechny drony ve vzduchu budou muset být identifikovatelné. Studenti proto vyrábí zařízení, které bude možné umístit na každý dron a které zprostředkuje jeho polohu.

Data získají například řídící letového provozu, a budou tak mít přehled o tom, kde se jaký dron aktuálně pohybuje. Díky tomu budou schopni například upozornit záchranářský vrtulník, aby se dronu, který vykonává jinou leteckou činnost, vyhnul.

FIT ČVUT vlastní šestimotorový dron, který je v průměru velký 1,2 metru a unese až 6 kg nákladu. Dron je nejčastěji využíván se zrcadlovkou s vysokým rozlišením a to pro tvorbu detailních 3D modelů. Dron lze osadit i termokamerou Workswell WIRIS a využívat jej tak pro průmyslové inspekce.

Dlouhodobým cílem je zaměřit se na analýzu dat z různorodých senzorů v reálném čase. Na fakultě lze nyní drony využívat i pro projekty v laboratoři SAGElab a při tvorbě vysoce kvalitních 3D modelů. Firma ve spolupráci s FIT zároveň vyvíjí další rozšíření, díky kterému bude možné na dron zavěsit předmět, který lze dronem rychle a efektivně doručit na místo určení.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama