Vesmírný závod vrcholí! Virgin Galactic je připravena poslat na orbit první platící turisty

Vesmírná turistika pomalu, ale jistě, startuje / Virgin Galactic
Virgin Galactic Richarda Bransona je připravena stát se první společností, která pošle platící cestující do vesmíru a porazí tak Elona Muska a Jeffa Bezose. Firma Hedosophia Holdings Corp bude investovat zhruba 1,3 miliardy dolarů za 49% podíl ve Virgin Galactic, uvádí Wall Street Journal.

Branson řekl, že plánuje stát se prvním cestujícím na prvním komerčním letu SpaceShipTwo, a to už letos. Spojení mezi Hedosophií a Virgin Galactic bylo oznámeno dnes ráno a mělo by být dokončeno do konce tohoto roku. Virgin Galactic závodí proti Blue Origin, vesmírnému podniku zakladatele Amazonu Bezose a Muskově projektu SpaceX. Cílem všech je dovést do vesmíru turisty. 

Generální ředitel společnosti Hedosophia Holdings Corp Chamath Palihapitiya pracuje na dohodě s Bransonem přibližně rok. Virgin Galactic poprvé v únoru vystoupal na hranu vesmíru s testovacím cestujícím, čímž se společnost přiblížila k cíli suborbitálních letů pro vesmírné turisty. Poté, co Branson  v roce 2004 založil společnost, jeho ambiciózní plán letů zákazníků do vesmíru se zpozdil. Původní SpaceShipTwo totiž havaroval během zkušebního letu v roce 2014, kdy se vážně zranil první pilot a zabil druhý pilot.  

V březnu letošního roku Muskův SpaceX vypustil bezpilotní kapsli z Kennedyho vesmírného centra na Floridě. Po pětidenní misi na Mezinárodní vesmírné stanici posádka úspěšně přistála. Následující měsíc, 20. dubna, ale SpaceX zažil neúspěch, když stejný Crew Dragon vybouchl během pozemního testu nouzových odpalovacích motorů, navržených tak, aby poháněly kapsli a její posádku do bezpečí z vrcholu rakety, pokud by došlo k jejímu selhání. 

V květnu 2019 pro změnu Jeff Bezos předvedl model prvního měsíčního vozidla přezdívaného Blue Moon. Řekl, že vozítko se v posledních třech letech vyvíjelo a nyní je na cestě za praktickým použitím pro posádky. „Umožní to trvalý pobyt lidí na Měsíci,“ jak uvedli zástupci společnosti. Podle Bezosovy firmy Blue Origin by první zkušební test mohl proběhnout již letos v létě. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama