Mléčná dráha pohltila galaxii Gaia-Enceladus před pouhými 10 miliardami let

Galaxie Gaia-Enceladus měla asi 30 % hmotnosti tehdejší Mléčné dráhy / Pixabay
Naše rodná galaxie, Mléčná dráha, je pěkně agresivní: podle astronomů „zkanibalizovala" před pouhými 10 miliardami let jinou galaxii, vážící jednu čtvrtinu její aktuální váhy.

Tato informace pochází ze studie zacílené zprvu jen na detekci a časování hvězd, když se mimochodem zjistilo, že velká galaxie zvaná Gaia-Enceladus byla Mléčnou dráhou zcela pohlcena.

Menší galaxie jsou často obětí gravitace svých větších sester, ale kdy a jak se to stalo právě u té naší, to bylo dlouhou dobu záhadou a předmětem debat. 

Carme Gallart ze Španělska (Instituto de Astrofisica de Canarias) a jeho kolegové sestavili to, co označují za přesný obraz distribuce věku hvězd v aktuálním disku Mléčné dráhy. A zjistili, že většina hvězd v galaktickém halo Mléčné dráhy ležící poblíž Slunce mají věk do 10 miliard let. Za pomoci simulací pak autoři odhalili, že je to i místo, kdy se předchůdce Mléčné dráhy spojil se společníkem zvaným Gaia-Enceladus.

Výzkumy ukazují, že Gaia-Enceladus měla asi 30 % hmotnosti tehdejší Mléčné dráhy. Opravdový přesný poměr ale může být i značně rozdílný, jde totiž pouze o odhad.

I tak to ale naznačuje zhruba poměr vah 1:4 mezi těmito dvěma galaxiemi. Autoři nalezli hvězdy, jež zde byly před srážkou a ty, co se zde zrodily po ní. Hvězdy, jež jsou červenější z důvodu vyššího objemu kovů, tak to jsou právě hvězdy ze staré galaxie před srážkou. 

Výzkumníci tvrdí, že srážka zahřála některé hvězdy zformované v galaktickém disku a staly se součástí jejího halo. Také to Mléčné dráze poskytlo další materiál ke tvorbě nových hvězd specifického odstínu.

 
Vstoupit do diskuze  (2)

Mohlo by vás zajímat

Reklama