Mimozemšťany byste podle nové studie ani nepoznali: Budou prý totiž vypadat stejně jako my

 
Další 3 fotografie v galerii
Budou to bytosti založené na křemíku dýchající amoniak? / Pixabay
Když se podíváte na nějaké to sci-fi, zjistíte, že většina návštěvníků z cizích planet tam vypadá jako monstra, kyborgové vyztužení implantáty nebo jako hyperinteligentní telepatická nádoba želatiny, prostě mají podobné, maximálně šokující a neuvěřitelné, tvary a schopnosti.

Nová studie na toto téma se ale velmi vážně zaobírá myšlenkou, že by nám obyvatelé jiných planet mohli být podobní díky přirozenému vývoji skutečně až neuvěřitelně. Nakonec, jsme všichni uhlíkové bytosti, co dýchají kyslík a tvarují je stejné přírodní zákony (byť na jiných planetách).

Vytvářet podobné predikce na téma mimozemšťanů je ale těžké, jelikož máme k dispozici pro veškeré hrátky jen data z jedné planety a svou inteligenci. Extrapolovat za těchto podmínek je tedy nutně zkreslené. Dříve se k tomu navíc často využívalo i znalostí, které máme z jiných oblastí výzkumů: chemie, geologie, fyzika a ne sama astrobiologie.

Budou mimozemšťané také uhlíkové bytosti?

Predikce z těchto ne-biologických oblastí mají ovšem svojí logiku, protože bytosti, co jsou založené na křemíku a dýchají třeba amoniak, mohou existovat teoreticky také. Je ovšem fakt, že každá bytost podřízená evolučnímu zákonu se jako druh časem mění ke stále větší složitosti a lépe se adaptuje na své prostředí.

Situace na Zemi ale už něco naznačuje – náš druh má co dělat, aby se dorozuměl mezi sebou (viz tisíce jazyků a nářečí na světě), natož s jinými (naučit psa poslouchat na určitý rozkaz trvá chvíli). A stejná by podle všeho situace byla i na jiné planetě – jak poznáme inteligentní druh, když nebudeme rozumět jeho řeči?

Pokud dáte před mimozemšťana delfína a prase, také nebude vědět, jen na základě jejich řeči a bez desítek let studií a pozorování, kdo je inteligentnější. Inteligence ale pozná jinou inteligenci podle technických artefaktů, co používá, vlivu na prostředí, technologie a písma: to není věc, kterou by uměla třeba běžná chobotnice.

Co můžeme u cizích organismů očekávat zcela jistě? Předně, pokud na něco ve vesmíru narazíme, tak to bude se šancí milion ku jedné na buněčné/primitivní DNA úrovni (dost možná již někdo nebo nějaká sonda Zemi navštívili, ale našel zde jen jednoduché organismy, tak šel o dům dál).

A pokud ne, tak půjde o inteligentní organismy, které prošly stejným vývojem jako my: možná kvůli tomu budou mít zelené oči, chapadla s přísavkami namísto rukou apod., ale bude to na 100 % jako u člověka: každý vyšší organismus je tvořen miliardami navzájem spolupracujících mikroorganismů, jež budou usilovat na všech úrovních o to, aby byla zachována jejich kooperace a hlavně přežití.

Mohlo by vás zajímat

Reklama