- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 26. června 2018
- 06:55
Astronomové objevili v naší sluneční soustavě zvláštní duální asteroid, který se chová nečekaně jako kometa
Dva asteroidy zde obíhají jeden druhý a přitom se chovají i jako kometa – nechybí jim totiž ani jasná kóma, ani dlouhý ohon. Jde proto o vůbec první duální asteroid (zároveň klasifikovaný i jako kometa) na naší obloze.
Za pomoci Hubbleova vesmírného teleskopu vědci z NASA/ESA spatřili tuto skutečně unikátní a doposud nevídanou věc. Jde o vůbec první podobný případ, takže vzrušení vědců je pochopitelné. A jak vše probíhalo?
V září 2016, těsně před tím, nežli se asteroid 288P dostal ke Slunci, se celkem logicky ještě před tím dříve dostal k Zemi, kde se mu dostalo zevrubného prohlédnutí vědci. Jak se totiž brzy ukázalo, 288P nebyl jediný objekt, ale dva prakticky stejné velikosti i váhy a na orbitě jakoby „toho druhého“ 100 kilometrů daleko.
To ale samozřejmě nebylo vše. Jak vědci podotýkají, je tu i jistá probíhající sublimační aktivita (s přibližováním ke Slunci se navyšuje i odpařování ledu), což je stejný proces, jaký probíhá u komet.
Pro někoho možná zdánlivě malý detail, sotva hodný větší pozornosti, pro astronomy ale klíčový. Jde o to, že pochopení podobných procesů probíhajících v těchto asteroidech a kometách může odpovědět na četné z otázek ohledně evoluce a vývoje celé naší sluneční soustavy a procesů v ní probíhajících dříve i dnes. V prvé řadě je to pak i otázka, jak se dostala voda na Zemi? A jelikož se jedná o zatím unikátní formaci, její důležitost pro vědu je o to větší.
Již nyní byly odhaleny i některé další zajímavosti okolo – tak třeba, ledový povrch nepřežije v pásu asteroidů určitě miliardy let, ale stačí, aby byl pod pár metry prachu a je to klidně možné. A uzavřeme si dnešní článek informací o věku: duo asteroidů je spolu teprve asi tak 5 tisíc let a pochází z většího tělesa, jež neustálo rychlou rotaci a rozpadlo se na části.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email