Největší archeologický objev za 200 let! Co se skrývá ve vnitřní oblasti Cheopsovy pyramidy?

 
Další 4 fotografie v galerii
Poznáme někdy úplné tajemství egyptských pyramid? / Pixabay
Nově objevená dutá oblast je umístěna nedaleko centra pyramidy, ale její funkce je prozatím stále velkou záhadou. Pro místní, ale i světové archeology, je to ovšem celé velká událost, protože jde v Gíze (v Egyptě), a právě v Cheopsově pyramidě, o další podobně velký objev po téměř dvou stoletích.

Vědci jsou sice z celé věci maximálně nadšení, ale zatím netuší přesně, proč tam daný prostor je a ani k čemu slouží. Každý ale tak trochu doufá, že to pomůže osvětlit další tajemství v historii a speciálně nové detaily o tom, jak Egypťané v době 4500 let př.n.l. vlastně pyramidy stavěli.

Celá oblast je prozatím nazývána „Velká prázdnota" a tato se klene napříč dobrých 30 až 35 metrů v centrální části pyramidy (hned nad prostorem známým jako "Grand Gallery", jedním z průchodů, jenž spojuje dvě velké prostory uvnitř – Pokoj královny a Pokoj krále).

Vědci vše objevili díky pečlivému sledování částic zvaných muony. Muony jsou produkovány na Zemi tehdy, když se zde kosmické záření (procházející naší atmosférou) rozpadá na další četné sub-atomové částice. Tímto vzniká neustálý proud podobných částic, jež téměř rychlostí světla směřují k Zemi.

Pro tyto částice je typické, že skrze vzduch prochází snadněji, než přes pevné objekty (jako třeba kameny). Když se tedy zanalyzuje, jak muony prochází právě v jinak prakticky celokamenné pyramidě, mohou vědci odhalit škvíry a prostory stejně snadno, jako třeba doktor vidí na vašem rentgenu, co máte za nemoc.

Metoda již byla s úspěchem použita k nahlédnutí do vulkánů, do nukleárních reaktorů ve Fukušimě a nyní u Cheopsovy pyramidy. Tak či onak, její rozlišení není moc precizní, takže detaily zanikají.

Proto třeba zatím ani není známo, zda je tato „Velká prázdnota" horizontální nebo snad nahnutá, ani zda jde o více místností malých vedle sebe, anebo o jednu velkou. Mimochodem, poslední plány výzkumníků jsou poslat do těchto prostor robota.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama