Astronomové objevili planetu s vodou, jež by mohla vykazovat podmínky pro život

Exoplaneta byl poprvé spatřena v roce 2015 kosmickou lodí Kepler NASA / ESA
Planeta s nadějí na život leží mimo naši sluneční soustavu ve vzdálenosti 110 světelných let. Vědci na této vzdálené planetě našli vodní páru, vodu, atmosféru a správnou teplotu pro existenci života. Jde o zásadní průlom v hledání obyvatelných planet. Podle odhadů je dvojnásobně velká než planeta Země a váží její osminásobek.

Podle vědců z University College London má planeta nazvaná K2-18b také atmosféru a správný rozsah teplot pro existenci života. Nachází se blíže své hvězdě, než je Země ke Slunci, což znamená, že má kratší roky.

Svoji oběžnou dráhu dokončí za 33 dní, zatímco naše trvá 365 dnů. Exoplaneta byl poprvé spatřena v roce 2015 kosmickou lodí Kepler NASA, ale teprve nyní analýza dat odhalila nové detaily, které dříve nebyly vidět. Současné vybavení je schopno určit pouze základní faktory, jako je vzdálenost, hmotnost a povrchová teplota. Nové sofistikované nástroje však byly schopny rozklíčovat data z Hubbleova vesmírného dalekohledu, a tak bylo zjištěno, že se na planetě vyskytují molekuly vodní páry.

K2-18b je příliš daleko na to, aby ji mohli astronomové vidět, ale mohou se podívat na to, jak je světlo filtrováno atmosférou planety, když prochází kolem svého vlastního slunce, zvaného K2-18. „Je to jediná planeta mimo naši sluneční soustavu, o které víme, že má správnou teplotu, atmosféru a vodu,“ říká Angelos Tsiaras, který se na studii podílí. Přítomnost vodní páry v atmosféře planety naznačuje, že by to mohl být skalní svět nebo ledový svět se spoustou vody uvnitř.

Většina dalších podobných exoplanet patří mezi obří plynové jako Jupiter a Saturn, takže K2-18b nabízí výzkumníkům cennou příležitost studovat menší skalnaté nebo ledové planety. „K2-18b samozřejmě není druhá Země," dodal dr. Tsiaras, „protože je to planeta, která je mnohem větší a má jiné složení atmosféry. Obíhá kolem úplně jiné hvězdy, takže ani nevypadá jako Země.“

Přestože planeta leží v obyvatelné zóně své sluneční soustavy, vědci tvrdí, že v současné době neexistuje způsob, jak určit, zda tam existují známky života. Odborníci budou tuto planetu i nadále sledovat, aby potvrdili svou teorii, že je schopna udržet život. Nemohou si být jisti, ani kolik vody je skutečně na planetě. Řekli, že obsah vody by mohl být 0,01 % nebo až 50 %. V případě zemského povrchu je to 71 %.

Vědci si nemyslí, že K2-18b je jedinou planetou svého druhu. Doufají, že novější technologie, jako je James Webb Space Telescope, který má být uveden do provozu v březnu 2021, budou moci odhalit další podobná tajemství nacházející se mimo naši sluneční soustavu.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama