Celosvětové výdaje na IT porostou podle analytiků v roce 2020 na 3,9 bilionu dolarů

Nejrychleji rostoucím trhem letošního roku bude software / Pixabay
Celosvětové výdaje na IT by v letošním roce měly vzrůst na 3,9 bilionu dolarů, což představuje nárůst o 3,4 % oproti roku 2019. Podniky totiž budou revidovat své IT výdaje zejména s ohledem na zmírnění ekonomické a politické nejistoty.

V roce 2021 by pak globální výdaje na IT měly překročit hranici 4 bilionů dolarů. „Přestože politicky nejistá situace dostala globální ekonomiku blíže k možné recesi, v roce 2019 nenastala a nezdá se být nejpravděpodobnějším scénářem ani pro rok 2020 či rok následující,“ říká analytik Gartneru John-David Lovelock. 

Nejrychleji rostoucím trhem letošního roku bude software – s dvouciferným nárůstem o 10,5 %. „Téměř všechny tržní segmenty podnikového software rostou díky pokračujícímu přechodu na SaaS model (software jako služba),“ říká Lovelock. „Očekáváme dokonce, že porostou výdaje na necloudový software, nicméně výrazně pomalejším tempem. Do SaaS teče většina navýšených rozpočtů, nicméně klasický licenční SW bude dál nakupován a jeho používání poroste až do roku 2023.“

Růst podnikových IT výdajů v oblasti cloudových služeb bude rychlejší než tradiční (necloudová) IT řešení přinejmenším do roku 2022. Nové, revoluční obchodní modely se budou objevovat právě v podnicích, které vyhrazují vysoký podíl IT výdajů pro oblast cloudu.

IT výdaje v západní Evropě v letech 2020 a 2021 se budou podobat těm v USA po skončení recese v roce 2009. „2019 byl v západní Evropě obtížný rok – plný nejistot, podobně jako 2009 v USA,“ vysvětluje Lovelock. „V roce 2020 se důvěra sice plně nevrátí a nepřijde tedy ani velký růst IT rozpočtů, nicméně od IT se bude očekávat, že pomůže byznysu růst.“ V důsledku toho budou IT oddělení odkládat drahé projekty, hledat možné úspory a více se spoléhat na řešení „jako služba“ – aaS. Výdaje na SaaS, PaaS a IaaS tak v letech 2020 a 2021 porostou tempem přes 10 %, zatímco výdaje na PC, servery a úložiště budou klesat.

V Česku očekávají analytici v letošním roce růst výdajů o 3,96 % (v korunovém vyjádření) – poroste všech pět hlavních oblastí (tedy systémy datových center, podnikový SW, zařízení, IT služby a telekomunikační služby), nicméně v roce 2021 se trh zařízení vrátí k poklesu a v roce 2022 začnou klesat také výdaje v segmentu vybavení datových center.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama