- Ilona Cílková
- Věda a vesmír
- 04. února 2020
- 18:40
V Česku objevili archeologové nejstarší umělou dřevěnou konstrukci na světě: Jde o studnu starou 7 275 let
Studna je stará 7 275 let, přičemž stavba byla datována pomocí letokruhů dřeva. Má čtvercovou základnu o rozměrech asi 76 cm krát 76 cm a je vysoká 1,3 metru.
Podle studie vědců sestává studna ze čtyř rýhovaných rohových sloupků, které jsou proti sobě postaveny v úhlu 90 stupňů. Ke sloupkům byla horizontálně vložena prkna v sedmi vrstvách.
Tento typ konstrukce odhaluje pokročilé technické know-how. Je jediným známým typem konstrukce z této oblasti a z uvedeného časového období. Stavba byla objevena v roce 2018 při výstavbě dálnice D35 nedaleko města Ostrov v České republice. Dřevěná studna byla nalezena v hloubce asi 1,74 metru pod povrchem.
Archeologové zjistili, že studna byla izolovanou konstrukcí a sloužila nejspíše nedalekým sídlům, nebyla součástí žádného města. Podle Jaroslava Pešky, vedoucího Archeologického centra v Olomouci, byla používána osadníky v době neolitu při přechodu od lovu a sběru rostlin k rozvoji zemědělství a vzniku osad. Tito lidé pravděpodobně stavěli jednoduché domy, chovali domestikovaná zvířata a vyráběli i keramiku.
Studna zůstala zachována, protože byla umístěna v podmáčené zemi. Kdyby vyschla, došlo by k jejímu zničení. Na povrchu jejího dřeva se zachovaly stopy po sekerách a leštěných kamenných nástrojích určených ke kácení stromů a zpracování dřeva, což dokazuje řemeslnou zručnost tehdejších lidí.
Identifikace dřeva použitého k výrobě studny ukazuje, že šlo hlavně o dub a lísku. Dřevo bylo získáno z místního lesa. Nejméně dva rohové sloupky byly vyrobeny ze stromů pokácených dříve než zbytek konstrukce, a to z kmene pokáceného na podzim nebo v zimě roku 5259 nebo 5258 př. n. l.
Naznačuje to, že tehdejší tesaři dokázali již jednou použité dřevo využít k výrobě nových konstrukcí. Vědci dospěli k závěru, že primitivní nástroje z kamene, kostí, rohoviny nebo dřeva, které byly v té době k dispozici, stačily k pokročilé tesařské práci. Konstrukce studny je zároveń nejstarším dřevem na světě, které bylo datováno pomocí dendrochronologie.
Sdílení
36
Twitter
Komentáře
Email