Vědci mají k dispozici ve Vestci u Prahy nový výpočetní cluster pro umělou inteligenci

 
Další 1 fotografie v galerii
Kapacita MetaCentra aktuálně představuje výkon 26 560 CPU jader / Pixabay
Vědci, výzkumníci i vysokoškolští studenti z České republiky mají k dispozici nový výpočetní cluster. Ve Vestci u Prahy jej zprovoznilo sdružení CESNET pod názvem ADAN.

Termínem cluster se označuje propojení několika počítačů prostřednictvím vysokorychlostní sítě. V případě clusteru ADAN je výsledkem mimořádná výpočetní kapacita, která významně rozšíří existující nabídku sdružení CESNET v oblasti velmi výkonných výpočtů.

Jméno ADAN přitom není náhodné, ve světě J. R. R. Tolkiena označuje v elfském jazyce „člověka“. Cluster ADAN je díky svým parametrům určen zejména pro tzv. strojové učení (machine learning), které spadá do sféry umělé inteligence.

„Cluster tvoří 61 uzlů, z nichž každý disponuje dvěma akceleračními kartami NVIDIA Tesla T4. Díky vysokorychlostnímu nízkolatenčnímu propojení technologií Omni-Path mohou jednotlivé uzly spolupracovat na řešení složitějších nebo paralelních úloh přesahujících možnosti jednoho uzlu,“ říká Miroslav Ruda, vedoucí Oddělení distribuovaných výpočtů ve sdružení CESNET.

Náklady na zprovoznění clusteru ADAN dosáhly 11 milionů korun a sdružení CESNET jej uvedlo do chodu jako součást svého MetaCentra, jehož úkolem je zpřístupňovat a koordinovat zdroje zapojených institucí v rámci jednotné akademické distribuované výpočetní infrastruktury, která je součástí evropské e-infrastruktury EGI. Kapacita MetaCentra aktuálně představuje výkon 26 560 CPU jader.

Služby MetaCentra jsou určeny pracovníkům vědecko-výzkumných organizací, ale také vysokoškolským studentům z celé republiky. Využívají je odborníci z řady odvětví, například z fyziky vysokých částic, biotechnologií, medicíny, meteorologie anebo astronomie.

MetaCentrum jim poskytuje propojené výpočetní a datové zdroje pro řešení úloh, jejichž zvládnutí přesahuje možnosti jakéhokoli samostatného pracoviště. ADAN nyní potenciál MetaCentra posouvá na novou úroveň.

Mohlo by vás zajímat

Reklama