První domácí ledničky stály před sto lety dvojnásobek ceny auta

 
Další 1 fotografie v galerii
Mnohem rychleji výhody ledniček pochopili Američané / Pixabay
Nacpat ledničku jídlem k prasknutí. Většina z nás to považuje za naprostou samozřejmost, ale tento luxus si můžeme dovolit pouhých 109 let. Ledničky schopné zchladit naše zásoby spatřily světlo světa v Americe roku 1911. Hledání způsobu dlouhodobého chlazení potravin je ale trochu delší.

Pravděpodobně první pokus o umělé chlazení provedl skotský chemik William Cullen roku 1756. Jeho mechanickou ledničku tvořila pumpa stlačující diethylether. Chlad se vytvářel točením klikou.

V komerční sféře ale o zařízení zájem nebyl, proto jeho vynález zapadl. Další vlaštovkou se roku 1855 stal James Harrison, který vytvořil přistroj schopný vychrlit i tři tuny ledu denně. Pustil se do ještě ambicióznější myšlenky, a sice na lodi, která měla vyrazit z Norfolku vytvořil místnost obloženou ledem. V tomto primitivním mrazicím boxu mělo být uchováno maso na cestu. Projekt ale skončil fiaskem, protože led brzy roztál a všechno maso se zkazilo. Vynálezce pak raději od dalšího bádání v této oblasti ustoupil. 

Skutečnou ledničku, jak ji chápeme dnes, tak vyrobil až roku 1876 Carl von Linde. Jednalo se o čpavkový kompresorový stroj. Potom se obvykle do ledniček užívaly jako chladicí médium jedovaté plyny včetně oxidu siřičitého, a to zhruba do roku 1929, než je na dlouhou dobu vystřídaly freony. Jejich soumrak přišel s koncem 20. století kvůli neblahému účinku na ozonovou díru.

Nejstarší ledničku pro domácnost na bázi oxidu siřičitého pustila na trh roku 1911 americká firma General Electric. Její nevýhodou byla cena, lednička stála 1000 dolarů (auto se tehdy dalo pořídit za polovinu). Dalším mínusem se stala velikost. Motor s kompresorem se umisťoval do sklepa, chladicí část do prostoru kuchyně. Další modely už nebyly tak veliké a ten pod názvem Frigidaire vyrobený roku 1923 už se vešel celý do kuchyně. 

Konkurenční firmy ale rozhodně nespaly. Carl Mundters a Baltazar von Platen vymysleli patent na absorpční ledničku. Technologii pro své chladicí přístroje využila firma Electrolux, která svoji chladničku začala vyrábět v roce 1922. Výhodou je, že tento způsob chlazení se obejde bez dodávané mechanické energie, potřebuje jenom zdroj tepla.

Ve výsledku jeho provoz není tak hlučný. Jak pronikaly ledničky do domácností? Mnohem rychleji jejich výhody pochopili Američané. V USA si ledničku už během 30. let 20. století pořídila více než polovina domácností. V Evropě došlo ke stejnému rozšíření ledniček až zhruba o 30 let později, na přelomu 60. a 70. let 20. století.  

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama