- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 05. dubna 2020
- 09:24
Nevydržíte dva týdny doma? Zkuste si rok ve vesmíru
Pokud tuto těžkou dobu chceme zvládnout, je nutné se inspirovat skutečnými odborníky, kteří musí na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) strávit v izolaci měsíce, někdy dokonce až roky.
Pokud tohle astronauti dokážou, měli bychom dva týdny v pohodlí domova hravě přežít. Astronaut Peggy Whitson v roce 2017 překonal rekord. Na palubě ISS strávil neuvěřitelných 665 dní! „Ve skutečnosti to možné je, ale je velmi důležité být schopen komunikace s lidmi, se kterými žijete,“ řekl Whitson během rozhovoru pro CBS This Morning.
Astronaut, který je v současnosti již v důchodu, to přirovnal k běžnému fungování v rodině. Lidé musejí pracovat z domova a starat se o svou rodinu. Na otázku, co by dělal, kdyby nemohl vyjít ze dveří, Whitson odpověděl takto: „Udělal bych další práci, o které jsem přemýšlel. Co byste dělali, kdybyste měli více času? Četli byste? Psali poezii? Dělali byste umění?“
Podle astronautky Anne McClainové je to hlavně o konverzaci. Musíte srozumitelně mluvit, abyste byli pochopeni a zároveň bedlivě poslouchat, abyste chápali druhé. Ve vláknu v diskuzi na Twitteru McClainová rovněž uvedla, že by měl být člověk dost silný k tomu, aby se stal vůdcem skupiny. Pak jí může pozitivně vést, posílit a motivovat.
Podle McClainové se o sebe astronauti musejí umět dobře starat a nemyslela tím pouze osobní hygienu. Takový astronaut musí mít dobrou správu času a osobních věcí a měl by si udržovat dobrou náladu, tedy i odolnou psychiku. V časopisu The New York Post vyšly rady od veterána Scotta Kellyho. Podle jeho slov je podstatné dodržovat rutinní plán, který rodině pomůže fungovat v netypických podmínkách. Zároveň radí, aby každý člověk v izolaci zpomalil a věnoval se zábavným aktivitám. Naučil se něčemu novému.
Chris Hadfield, kanadský astronaut ve výslužbě, se na svém YouTube kanále rovněž podělil o cenné rady. Jeho způsob je více analytický. Radí zhodnotit nebezpečí, které hrozí vám a blízkým, podle toho pak doporučuje stanovit si cíle. Druhý muž na Měsíci – Buzz Aldrin – se k celé věci vyjádřil stručně a výstižně. Když se ho reportér Eric Berger z Arse Technici zeptal, co dělá, aby se v době pandemie udržel v bezpečí, Aldrin odpověděl následovně: „Zamknul jsem dveře a sedím na zadku.“
V izolaci se tedy snažte fungovat v jistém řádu. Využijte toho, že se svět zastavil a zpomalte. Věnujte se zábavě, učte se nové věci a hlavně pečlivě komunikujte a naslouchejte druhým. V izolaci totiž hrozí podrážděnost, deprese, ponorka a často může dojít k nedorozumění.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email