Zadáváte PIN na vašem notebooku? Pokud máte model od HP, tak si dejte nejenom na svá data pozor

 
Další 4 fotografie v galerii
Keylogger máte možná sice vypnutý, ale i tak je nebezpečný / HP
Ukazuje se, že technologie v noteboocích umožňující kyberkriminálníkům sbírat citlivé údaje o svých majitelích je umístěna přímo v celé řadě laptopů.

Konkrétně se jedná o stovky modelů od HP (Hewlett Packard) a konkrétně má formu softwaru logujícího vše, co uživatel píše na klávesnici.

Keylogger je sice standardně vypnutý, to ale jistě neznamená, že není nebezpečný – hackeři jej totiž mohou kdykoliv využít k přístupu k soukromým údajům jako jsou hesla nebo PINy u platebních karet.

Mimochodem, HP již rozjelo online službu, kde si každý může ověřit, zda právě on není mezi postiženými. Celou věc odhalil expert na počítačovou bezpečnost Michael Myng na svém blogu. Postiženo je celkem 475 modelů od HP a to včetně řad EliteBook, ProBook, ZBook, Envy a Pavilion. Standardně keylogger používá sofware Synaptics Touchpad, jenž obsluhuje rozhraní pro touchpad a byl zpočátku vytvořen pro monitorování a hledání bugů a chyb.

Logování je standardně vypnuté, ale dá se znovu aktivovat prostým zapnutím nebo přehozením jedné hodnoty v registrech, takže se všem doporučuje stáhnout k nápravě update. Lze to provést jak pomocí služby Windows Update, popřípadě přímo na webu HP.

HP se přiznala v poznámkách pro patch, že chyba skutečně může vést až ke ztrátě dat a bezpečnostních údajů, ale že ani Symantec a ani HP nemají aktuálně v žádném případě přístup k vašim datům.

Celá tato kauza bohužel není jediným problém HP s keyloggery – například letos v květnu zase jiný konzultant (ModZero ve Švýcarsku) odhalil, že 28 modelů od HP je stiženo dost podobným problémem. Tehdy zase šlo o keylogger pro audiosystém.

Mohlo by vás zajímat

Reklama