Astronomové objevili místo v souhvězdí Střelce, kde se rodí mladé, ještě velmi horké, hvězdy

 
Další 2 fotografie v galerii
Pozorované horké hvězdy nejsou starší než 2 miliony let / Pixabay
Astronomové na observatoři Paranal v Chile zachytili dalekohledem ESO/VST zářící hvězdnou porodnici, označenou jako "Sharpless 29". Zdokumentovali řadu astrofyzikálních procesů, včetně oblaků plynu a prachu, které odrážejí, absorbují a opět emitují světlo mladých, horkých, hvězd ukrytých v nitru mlhoviny.

Oblast s označením SH 2-29, Sharpless 29 se nachází asi 5 500 světelných let daleko a na obloze se promítá do souhvězdí Střelce, hned vedle známé mlhoviny Laguna. Nalezneme zde celou řadu astronomických zajímavostí včetně mlhoviny NGC 6559, ve které probíhají intenzivní procesy formování nových hvězd.

Centrální mlhovina oblasti Sharpless 29 je nejpůsobivější částí celého regionu. Přestože na šířku měří jen několik světelných let, je zářivou ukázkou chaosu, jaký jsou schopné způsobit hvězdy rodící se v nitru mezihvězdného oblaku.

Horké hvězdy, které astronomové pozorovali, nejsou starší než 2 miliony let a ozařují své okolí proudy vysokoenergetického záření. Uvolněná energie ohřívá okolní prach i plyn a intenzivní hvězdný vítr těchto mladých stálic tvaruje (a rozfukuje) materiál v okolí místa jejich vzniku.

V nitru mlhoviny se ve skutečnosti nachází nápadná dutina, kterou vytvořil dominantní dvojhvězdný systém. Dutina se neustále zvětšuje, což vede k hromadění mezihvězdné hmoty a ke vzniku načervenalé obloukovité struktury po jejím obvodu.

Mezihvězdný plyn a prach pod náporem ultrafialového záření mladých horkých hvězd intenzivně září. Rozptýlené načervenalé světlo představuje emise vodíku, zatímco modré odstíny jsou způsobeny odrazem a rozptylem světla hvězd na drobných částicích prachu. Oblaky prachu brání průchodu světla směrem k nám a díky tomu nemůžeme spatřit hvězdy v pozadí. Drobnější prachová vlákna pak vytvářejí v oblacích složitou strukturu filamentů.

Bohaté a pestré prostředí oblasti Sharpless 29 nabízí astronomům přehršel fyzikálních procesů ke studiu. Mechanizmy spouštění tvorby hvězd, vliv mladých hvězd na okolní plyn a prach i komplikované magnetické pole, to vše lze pozorovat a zkoumat v této jedné oblasti.

Ale mladé hmotné hvězdy žijí rychle a mladé také umírají. Mohou zakončit svůj krátký život explozí supernovy, která po sobě zanechá rozsáhlé pozůstatky v podobě plynu a prachu. Během desítek milionů let však i tento materiál bude vymeten pryč a na místě zůstane pouze otevřená hvězdokupa menších, déle žijících hvězd.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama