Boeing pracuje na tajném projektu, jenž by měl zcela změnit budoucnost letectví

 
Další 2 fotografie v galerii
Půjde o nový typ vesmírného letadla nebo elektrický bojový dron s laserem? / Aurora
Firma Boeing nemá své dlouhé ruce jen na věcech okolo standardní osobní a nákladní letecké dopravy, ale zasahuje i do řady významných vojenských zakázek.

A jedna z nich je i prozatím mysteriozní letecká novinka, která má podle Boeingu změnit jednou provždy svět letectví. Novinka byla již k vidění pod černou plachtou, takže se určitě nejedná o nějaký internetový hoax. Většina lidí má za to, že půjde o unikátní nový typ přepravy, jež bude využívat jakoby elektrického fénu na vlasy, který mu umožní kolmý start.

Boeing se nechal slyšet, že toto zařízení relativně brzy odhalí a čilé spekulace okolo něj naznačují, že by to mohlo být vše od nového vesmírného letadla, až po elektrický bojový dron s laserem.

Připomínáme, že společnost Boeing vloni koupila firmu Aurora Flight Sciences Corp, co zase pro změnu vyvíjí autonomní, elektrické letadlo s velkým doletem, a to pro zakázky ze strany armády a komerčních leteckých aerolinií. Aurora přitom vyhrála kontrakt na více jak 89 milionovou USD zakázku právě na letadlo X-Plane s vertikálním startem (čímž překonala Boeing).

Mysteriozní „vesmíro-let" X-37b si získal řadu fanoušků. Někdo stále věří, že to bude špionáží letadlo a jiní zase, že půjde o bombardér z vesmíru.

Projekt se jmenuje XS-1, má debutovat roku 2020 a lidé z armády naznačují, že zpřístupní rychlé lety do vyšší atmosféry/nízké vrstvy vesmíru. Motor bude mít 24 turbín a dost možná bude i ve verzi s laserem. Zatím existuje jen model, jenž váží cca 150 kilogramů a je vyveden ve 20 % měřítku vzhledem k originálu.

Mohlo by vás zajímat

Reklama