NASA ukazuje nečekaně detailně víření koróny a záření Slunce

Sluneční extrémní ultrafialové záření (EUV) má přímý a silný účinek na horní atmosféru Země / NASA
Pořízené video ukazuje jednu fotografii Slunce za sekundu během každého dne za posledních 10 let, čímž smrskne desetiletí činnosti Slunce na 61 minut. Fotografie pocházejí z NASA Solar Dynamics Observatory (SDO), kosmické lodi, která před deseti lety odstartovala z Cape Canaveral na Floridě.

Z putování po oběžné dráze kolem Země shromáždila SDO 425 milionů snímků Slunce s vysokým rozlišením a 20 milionů gigabajtů dat. Fotografie byly pořízeny při vlnové délce 17,1 nanometrů, extrémní ultrafialové vlnové délce, která ukazuje sluneční „korónu“, jeho nejvzdálenější atmosférickou vrstvu.

Video s názvem „A Decade of Sun“ ukazuje víření koróny a záření v neuvěřitelných detailech. SDO dokumentuje ohromující sluneční efekty na vnějším povrchu Slunce, včetně obrovských vln, koronálních děr a magnetických explozí. 

Je zřejmý nárůst a pokles aktivity naší hvězdy, ke kterému dochází v rámci 11letého slunečního cyklu Slunce, kdy přechází z velmi aktivního na méně aktivní. Pokrývá téměř celý 11letý úsek slunečního cyklu naší hvězdy, dokumentuje významné události, jako je tranzit planet a erupce. Diváci, kteří shlédnou celé video, si všimnou několika speciálních hostů na různých místech. Venuše provedla v červnu 2012 rychlý přelet v čase kolem 12:20, zatímco Měsíc v březnu loňského roku krátce blokoval výhled SDO v čase 53:30. Další záhadný efekt je patrný hned po 57 sekundách, ten ale NASA nevysvětluje, dále v 38. minutě se fotoaparát krátce přepne do režimu offline.

Nechybí několik zmeškaných okamžiků, což odpovídá několika černým rámečkům. Tmavé snímky ve videu jsou způsobeny průchodem Země nebo Měsíce mezi kosmickou lodí a Sluncem. Delší výpadek v roce 2016 byl způsoben opravou jednoho z nástrojů SDO, která byla vyřešena po týdnu. K obrazům, kde je Slunce mimo střed, dochází během kalibrace přístrojů. 

Zpracování videa bylo možné díky třem nástrojům zabudovaným v SDO. První je atmosférické zobrazovací zařízení (AIA), baterie čtyř dalekohledů určených k fotografování povrchu a atmosféry Slunce. Filtry AIA pokrývají 10 různých pásem vlnových délek nebo barev vybraných pro zachycení klíčových aspektů sluneční aktivity. Experiment extrémní ultrafialové variability (EVE) měří kolísání ultrafialového výstupu Slunce.

Sluneční extrémní ultrafialové záření (EUV) má přímý a silný účinek na horní atmosféru Země, zahřívá ji, nafukuje a způsobuje rozpad atomů a molekul. Konečně Helioseismic and Magnetic Imager (HMI) mapuje sluneční magnetická pole a vrstevnice pod neprůhledným povrchem Slunce pomocí techniky zvané helioseismologie, což je studium vnitřní části Slunce pozorováním vln na jeho povrchu.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama