- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 17. července 2020
- 11:50
Deprese bude dle WHO do roku 2030 nejrozšířenější nemocí s největším dopadem na zdraví a finance
Vládní opatření po celém světě mnoho lidí donutila k fyzické nečinnosti a přivodila jim ztrátu sociální podpory, osamělost, rutinu a omezené možnosti bavit se. Lidská společnost už za sebou nějaké ty pandemie má, a tak ze zkušeností například s prasečí chřipkou a SARS víme, že sociální izolace duševnímu zdraví člověka opravdu velmi škodí.
Stále přibývající množství důkazů naznačuje, že tyto změny, kvůli nimž se život stává pasivním, se významně podepisují na všech věkových kategoriích, zejména pak na mladých lidech.
Deprese v lidské populaci se i bez pandemického strašáka šíří jako zlověstný stín. Světová zdravotnická organizace (WHO) bije na poplach, přesto tento alarm ignorujeme. Podle WHO bude deprese do roku 2030 nejrozšířenější nemocí s největším dopadem na zdraví a finance ve zdravotnictví.
Zmíněná vládní opatření se logicky zaměřila na fyzické zdraví. To duševní bylo ale podceněno. Je nutné, abychom na psychickou pohodu nezapomínali, protože je to reálně děsivější zabiják než svět terorizující koronavirus. I bez koronavirů a jiných virů totiž každý rok po celém světě spáchá sebevraždu 800 tisíc až milion osob (každých 40 sekund se na světě usmrtí jeden člověk).
Monika Parkisonová, vědecká pracovnice a klinická psycholožka na britské univerzitě v Readingu a Maria Loades, profesorka psychologie v oboru klinické psychologie na University of Bath ve své publikaci radí, jak pomoci blízkému příteli, který trpí depresí a jeho stav se zhoršuje.
Deprese je takový zloděj v hlavě, který postupně oběti krade život. Pokud jej chcete z tohoto zločinu usvědčit, mějte na paměti to, že člověk, který depresí trpí, ji většinou hned nepráskne. Proto vám nezbude nic jiného, než riskovat to, že na svého blízkého budete nepříjemní a on vám oplatí stejnou měrou, abyste jej přiměli k upřímnosti.
V případě, že vám daná osoba nakonec skutečně nic neprozradila a nadále pachatele ve své hlavě pečlivě ukrývá, bedlivě sledujte její chování. Deprese má totiž své typické příznaky, které po čase poznáte, protože se stupňují – špatný spánek, neschopnost ráno vstát z postele, nechutenství k jídlu, práci a zábavě. Dále se u postiženého projevuje proud negativních myšlenek, které se neustále opakují a přemrštěná sebekritika ve stylu: „Nejsem dost dobrý.“
Účinné pro člověka, který chce pomoci, je motivovat trpícího depresí k tomu, aby se na různé situace, které jej trápí, podíval z vícero úhlů pohledu.
Lidé, kteří mají depresivní stavy, se často distancují od ostatních a uzavírají se do nehostinného světa, jenž vytvořila jejich vlastní hlava. Zároveň se vzdávají svých oblíbených aktivit. Navraťte je, ale pomalu a opatrně k jejich běžným činnostem. Prvně stanovte každodenní pravidla, strukturu dne.
Fyzická aktivita je zásadní, pro cíl vaší pomoci je tedy vhodné, aby začal cvičit, popřípadě chodit do přírody, nejlépe pak obojí. Pak můžete takovému příteli začít opět připomínat jeho oblíbené činnosti a sociální kontakty, které dříve považoval za cenné. No a následně společně plánujte aktivity, zážitky, budoucnost, tedy za předpokladu, že jste ve vaší pomoci pokročili.
Pro osobu s depresí je velmi obtížné řešit problémy, které se jí takto dotýkají. Stejně jako pro kohokoli, kdo se rozhodne pomoci, půjde o náročný úkol plný stresu. Je nutné tento stres a případné konflikty udržovat na minimu.
Samozřejmě existuje mnohem více způsobů možné pomoci. Online informace a kurzy pro dospělé a mladistvé a knížky o tom, jak pomoci sám sobě, popřípadě psychologové a různí koučové. Nejlepší možností je ale obrátit se na přátele, kteří mají nějaké opravdové zkušenosti a dochází s nimi jak k lidskému kontaktu, tak k opravdovému zájmu. To je tím největším lékem na duši.
Sdílení
4
Twitter
Komentáře
Email