Nejbližší trpasličí planeta Ceres je vodním světem, pod povrchem plným kráterů skrývá slaný oceán

 
Další 1 fotografie v galerii
Nádrž solanky nalezená pod povrchem trpasličí planety vznikla nárazem, který vytvořil kráter / NASA
Ceres, nejbližší trpasličí planeta k naší Zemi, je vodním světem a podle nového výzkumu by mohla mít pod svou hladinou ukrytou obrovskou nádrž slané vody.

rezervoár vody na malé planetě, která obíhá kolem Slunce mezi Marsem a Jupiterem, leží pod kráterem Occator - a mohla by skrývat život. Nález je založen na analýze obrázků z kosmické lodi NASA Dawn. Povrch Ceresu zkoumal tým z kalifornského Institutu technologií.

Kosmická loď Dawn obíhala Ceres, který má v průměru asi 965 km, mezi lety 2015 a 2018. V posledních několika měsících mise cestovala jen 32 km nad povrchem a zaměřila se na kráter Occator, kde prováděla zobrazovací, skenovací a gravitační analýzu. Dr. Carol Raymondová, zástupkyně hlavního výzkumníka mise, uvedla: „Naznačuje to, že Ceres je oceánský svět a v nedávné minulosti možná byl geologicky aktivní.“  

Tým doktorky Raymondové věří, že nádrž solanky nalezená pod povrchem trpasličí planety vznikla nárazem, který vytvořil kráter. To vedlo k tvorbě usazenin soli na povrchu planety, které se při pohledu z dálky objevovaly jako světlé skvrny. Sůl snižuje bod tuhnutí vody, zvyšuje se tak pravděpodobnost, že uvnitř bude tekutina.

Jiný dokument popisuje detekci chloridových solí - běžně se vyskytujících v mořském ledu - pomocí přístrojů, které mapují kráter pomocí viditelného a infračerveného světla. Cerealia Facula je kupole ve středu kráteru Occator a je to poprvé, kdy byla taková sloučenina nalezena mimo Zemi.

Vedoucí autorka Maria Cristina De Sanctisová z Národního ústavu astrofyziky v Římě uvedla, že to vyžaduje kapalnou vodu v kombinaci s hydrotermální aktivitou. „Prostorové rozdělení naznačuje, že chloridové soli jsou pevné zbytky hlubokých solanek, které dosáhly povrchu za poslední dva miliony let - nebo stále stoupají,“ vysvětlila De Sanctisová. Soli jsou velmi účinné při udržování vnitřní teploty planetky Ceres a snižování teploty solanky. 

Ceres se nachází v menší vzdálenosti než trojnásobek vzdálenosti Země od Slunce, což je stále dost blízko, aby pocítil teplo, umožňující tání ledu. Ceres byl první trpasličí planetou, která byla zblízka prozkoumána. Patří do odlišné třídy objektů - po skalnatých planetách, jako je Země a Mars, a plynových obrech, jako je Jupiter.

Doktorka Julie Castillo-Rogezová, planetární vědkyně v Caltechu, mluví o tom, že je zapotřebí podniknout misi. Zjištění mohou pomoci nalézt život v ledovém světě jako jsou Jupiterovy měsíce Europa a Ganymede. Mise NASA Europa Clipper a průzkumník Jupiter Icy měsíce (JUICE) budou spuštěny v nadcházejícím desetiletí. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama