V Egyptě objevili archeologové šachtu s 13 neporušenými rakvemi starými 2500 let

 
Další 2 fotografie v galerii
Rozlehlý pohřební komplex se nachází 30 km jižně od Káhiry / Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities
Archeologové odhalili 13 zcela zapečetěných dřevěných rakví na pouštní nekropoli v egyptské Sakkáře, které se datují do doby před zhruba 2500 lety. Rozlehlý pohřební komplex, který se nachází 30 km jižně od Káhiry,  sloužil starověkému hlavnímu městu Memphis s Džoserovou stupňovitou pyramidou a hrobkami s plochou střechou.

Zatímco v komplexu hrobek byly nalezeny tisíce sarkofágů, tyto nové objevy jsou vzácné, protože zůstaly po celá tisíciletí zcela nedotčené. Podle egyptského ministerstva cestovního ruchu a starožitností byla sbírka rakví nalezena naskládaná na sobě na dně hluboké pohřební šachty o délce 11 metrů ve starověké nekropoli.

Odborníci analyzující sarkofágy - které jsou tak dobře zachovalé, že na jejich vnějšku lze stále vidět část jejich původního zbarvení - dospěli k závěru, že pohřební rakve zůstaly dokonale zapečetěné, protože byly původně pohřbeny. 

V pohřební šachtě byly nalezeny i tři výklenky, přičemž vědci podle ministra cestovního ruchu a starožitností Khaleda Al-Ananiho očekávali, že po otevření se v nich budou nacházet další rakve. Spolu s dalšími rakvemi v zapečetěných výklencích šachty se k dalším objevům počítá hrobové předměty a hieroglyfy umožňující identifikaci pohřbených jedinců. 

Odborníci se domnívají, že Sakkára byla pohřebištěm po dobu asi 3000 let - a využívali ji jak lidé s vysokým sociálním postavením, tak nižší vrstvy. Bylo zjištěno, že mnoho z propracovanějších hrobek obsahuje nejrůznější hrobové předměty, jako například nádherné stříbrné pohřební masky, kartuše pokryté hieroglyfy a dokonce i pozůstatky mumifikovaných zvířat.

Podle archeologů mnoho z těchto hrobek již bylo dříve vypleněno, i proto je objev 13 zcela nedotčených rakví velmi cenný. 

 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama