- Ilona Cílková
- Věda a vesmír
- 09. září 2020
- 14:00
V Egyptě objevili archeologové šachtu s 13 neporušenými rakvemi starými 2500 let
Zatímco v komplexu hrobek byly nalezeny tisíce sarkofágů, tyto nové objevy jsou vzácné, protože zůstaly po celá tisíciletí zcela nedotčené. Podle egyptského ministerstva cestovního ruchu a starožitností byla sbírka rakví nalezena naskládaná na sobě na dně hluboké pohřební šachty o délce 11 metrů ve starověké nekropoli.
Odborníci analyzující sarkofágy - které jsou tak dobře zachovalé, že na jejich vnějšku lze stále vidět část jejich původního zbarvení - dospěli k závěru, že pohřební rakve zůstaly dokonale zapečetěné, protože byly původně pohřbeny.
V pohřební šachtě byly nalezeny i tři výklenky, přičemž vědci podle ministra cestovního ruchu a starožitností Khaleda Al-Ananiho očekávali, že po otevření se v nich budou nacházet další rakve. Spolu s dalšími rakvemi v zapečetěných výklencích šachty se k dalším objevům počítá hrobové předměty a hieroglyfy umožňující identifikaci pohřbených jedinců.
Odborníci se domnívají, že Sakkára byla pohřebištěm po dobu asi 3000 let - a využívali ji jak lidé s vysokým sociálním postavením, tak nižší vrstvy. Bylo zjištěno, že mnoho z propracovanějších hrobek obsahuje nejrůznější hrobové předměty, jako například nádherné stříbrné pohřební masky, kartuše pokryté hieroglyfy a dokonce i pozůstatky mumifikovaných zvířat.
Podle archeologů mnoho z těchto hrobek již bylo dříve vypleněno, i proto je objev 13 zcela nedotčených rakví velmi cenný.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email