Několik tipů jak se zbavit virů a bakterií v domácnosti

Podle studie společnosti Initial Washroom Hygiene je na povrchu mobilních telefonů průměrně 1 479 kolonií bakterií / Pixabay
Rok 2020 se nese ve znamení opatření proti celosvětové pandemii koronaviru. Ať dodržujeme pravidla sebevíce, téměř nikdo z nás se nemůže a vlastně ani nechce vyhnout kontaktu s dalšími lidmi.

Co můžeme dělat, je udržovat domácnosti v co možná největší hygienické čistotě, a to jak od virových, tak i dalších mikroorganismů, jakými jsou bakterie nebo alergeny. Jak na to?

Viry a bakterie  se mohou zachytit na různých materiálech, včetně textilií. Do domácností si touto cestou můžeme sami přinést nejrůznější choroby. Alergeny se k nám dostávají samozřejmě i při větrání. 

Dnešní technologie moderních pracích prostředků umožňují praní při velmi nízkých teplotách. Při tomto postupu však přežije celá řada mikroorganismů. Při použití teploty 30 °C se zničí pouze přibližně 10 % choroboplodných zárodků, které mohou být zdrojem nemocí. Bakterie lze zničit zpravidla od teploty 60 °C výše, a to při jejím dlouhodobém působení. Je tedy řešením žehlení?

Pára používaná při žehlení běžnou napařovací žehličkou je vlhká a než se dostane systémem na látku, klesne její teplota přibližně na 90 °C. To účinnost hubení mikroorganismů opět snižuje, nehledě k tomu, že žehlením textilie vlhnou a v jejich záhybech se tvoří ideální prostředí pro množení dalších bakterií.

Vhodným řešením je hygienická suchá pára DMS, kterou mají patentovanou švýcarské parní generátory a žehlicí systémy Laurastar. Vytvořená pára je suchá a její teplota dosahuje díky dvojitému ohřevu (první probíhá ve speciálním parním generátoru a druhé v samotné žehličce) až 150 °C. Pára látkou prochází a nezvlhčuje ji.

Suchá pára v kombinaci s vysokým výkonem umožňuje snadno během několika vteřin srovnat sundanou košili, sako nebo jinou látku a současně ji zbaví roztočů, plísní i bakterií. Stačí, když přejedete žehličkou podél oblečení pověšeném na ramínku. Ošetření párou eliminuje navíc zápach látky způsobený kouřem i kuchyňskými výpary. Přenosné parní generátory Laurastar lze tímto způsobem použít pro pravidelné a rychlé ošetření ložního prádla přímo na posteli, závěsů, sedacích souprav či dalšího čalouněného nábytku, plyšáků a dalších látek. DMS pára hubí podle provedených vědeckých studií až 100 % prachových roztočů a 99,9 % virů, bakterií a bělostných plísní.

Podle nedávné studie britské společnosti Initial Washroom Hygiene je například na povrchu mobilních telefonů průměrně 1 479 kolonií bakterií. To je asi sedmkrát víc než na záchodovém prkénku. Jak udržovat hygienicky čisté nejen telefony, ale i roušky, klíče, brýle nebo třeba zubní kartáčky, na nichž nežádoucí mikroorganismy ulpívají? Vhodným nástrojem je sterilizátor.

Například sterilizátory Deveroux využívají UV záření s vlnovou délkou 253,7 nm a jsou vhodné pro všechny předměty, včetně elektroniky nebo zdobených roušek, které nelze vyvařovat. Ovládání je velmi jednoduché: do sterilizátoru vložíte předmět, zavřete víko a stiskem tlačítka spustíte proces. Ukazatel zobrazuje průběh činnosti, přesný čas potřebný k dokonalému hygienickému vyčištění závisí na konkrétním předmětu.

Ať jsme sebeopatrnější, prach, alergeny a další mikroorganismy se do našich domácností dostávají také zvenku při větrání. Všechny uvedené částice lze ze vzduchu odstranit pomocí třetího účinného pomocníka – čističky vzduchu. Některé čističky kombinují také funkci ionizátoru a zvlhčovače, což vám pomůže z ovzduší nejen odfiltrovat prach, pyl, plísně, viry, bakterie, ale také zvlhčit suchý vzduch a odstranit kouřový zápach.

Mohlo by vás zajímat

Reklama