Cvičení podporuje dle studie imunitní systém v boji proti rakovině

Cvičení ovlivňuje produkci několika molekul a metabolitů, které aktivují imunitní buňky bojující proti rakovině / Pixabay
Cvičení může zabránit v bujení některým typům rakoviny. Po fyzické námaze totiž údajně mohou zvýšené hladiny určitých metabolitů krmit imunitní buňky, které jsou důležité v boji proti zhoubným nádorům. Tyto výsledky přináší nová studie, která to otestovala na myších a pak na lidech.

Podle dřívějších vědeckých prací může fyzická aktivita souviset s nižším rizikem nádoru v močovém měchýři, tlustém střevě, ledvinách, žaludku a na prsou. Silné klinické důkazy také naznačují, že aktivní pohyb může některým pacientům s rakovinou pomoci v tom se zotavit, a navíc má potenciál prodloužit jejich život. 

Myši, které se v rámci aktuální studie pravidelně pohybovaly, vykazovaly pomalejší bujení rakoviny a delší životnost. V jejich organismu došlo k produkci cytotoxických T-buněk – bílých krvinek, které jsou specializovány na boj s rakovinou. 

Myši, které měly nízkou aktivitu, a tak se u nich rakovina rozšířila, dostaly injekci T-buněk cvičících hlodavců a začaly se uzdravovat. Má to spojitost s laktátem. Laktát je metabolit, který je produkován svaly při cvičení. U myší se metabolity, které byly spojeny s fyzickou námahou, po pohybu zvýšily až osmkrát. T-buňky pak vykazovaly zvýšenou absorpci těchto produktů. 

Jiné práce už dříve zjistily, že laktát opravdu může zásobovat T-buňky v krvi, což může zvyšovat jejich „protinádorovou aktivitu“. Když v tomto současném výzkumu byly hlodavcům podávány vysoké dávky laktátu denně, ukázalo se u nich zvýšení T-buněk v samotném nádoru. Nádor se následně zmenšoval, a to i bez aktivity. 

Stejný test následoval u zdravých mužů. V jejich případě byl pozorován podobný nárust metabolitů, které byly identifikovány u myší. Pokud je to skutečně tak, mohl by se laktát do organismu aplikovat pro posílení imunitního systému a k zefektivnění T-buněk při zabíjení rakoviny. 

„Náš výzkum ukazuje, že cvičení ovlivňuje produkci několika molekul a metabolitů, které aktivují imunitní buňky bojující proti rakovině, a tím inhibují růst rakoviny,“ řekla Helene Rundqvistová, výzkumnice zaměřená na rakovinu na Institutu Karolinska ve Švédsku. Pokud pochopíme, jak to funguje, může to být slibná cesta pro léčbu rakoviny. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama