PCR testy na COVID-19 ze slin dokážou nahradit současné stěry z nosohltanu

Kromě příjemnějšího odběru testy ze slin výrazně zjednoduší laboratorní zpracování / Pixabay
Společnost DIANA Biotechnologies dokončila s pomocí Nemocnice Na Bulovce validační studii PCR testů na COVID-19 ze slin využívajících novou technologii DBdirect.

Přímé porovnání na vzorku pěti set náhodně vybraných lidí ukázalo, že testy ze slin DBdirect mají citlivost zcela srovnatelnou se standardními a dodnes nejcitlivějšími PCR testy ze stěrů z nosohltanu.

Zachytily dokonce o několik pozitivních případů více. Jsou tak vhodné pro nalezení nákazy v nejranější bezpříznakové fázi. Jako jediné z dostupných testů nabízí pohodlný samoodběr slin. Samotná analýza je navíc výrazně jednodušší i pro laboratoře. Technologie DBdirect umožňuje u slin i u stěrů vynechání kroku izolace virové RNA, což umožní další navýšení testovacích kapacit.

Studie ukázala, že PCR testy ze slin od DIANA Biotechnologies jsou velmi citlivé a jsou tak vhodné nejen pro pravidelné screeningové testování rizikových skupin (např. lékařský personál, učitele, zaměstnance klíčových firem), ale i k diagnostickému testování, kde mohou plnohodnotně nahradit dosavadní testy vyžadující nepříjemný stěr z nosohltanu.

Kromě příjemnějšího odběru testy výrazně zjednoduší laboratorní zpracování. Odběr je velmi jednoduchý, člověk si odkašle a odplivne do speciálně uzpůsobené zkumavky, která pak putuje rovnou do laboratoře. Příjemnější odběr vyřeší častý odpor vůči testování, který lidé mají kvůli nutnosti nepříjemného stěru. 

„U nové metody není nutné samostatně izolovat virovou RNA, což byl doposud nejkomplikovanější krok celé analýzy. Odběrové zkumavky jsou navíc uzpůsobené pro automatizaci. To umožní každé testovací laboratoři při plné automatizaci navýšit kapacitu až na deset tisíc vzorků denně. Výsledky testů budou k dispozici v řádu několika hodin," říká Václav Navrátil ze společnosti DIANA Biotechnologies.   

V rámci validační studie vědci analyzovali výsledky 494 lidí, kteří byli indikováni k vyšetření na COVID-19 a kteří souhlasili se zařazením do studie. U každého z nich byl odebrán párový vzorek slin a stěru z nosohltanu. Následně byly porovnány výsledky standardního PCR testu ze vzorku z nosohltanu (s izolací RNA) a výsledky PCR testu ze slin (bez izolace RNA). Pozitivních případů bylo ze stěrů odhaleno 105, zatímco ze slin 109, což ukazuje, že PCR testy ze slin mají srovnatelnou citlivost s testy z nosohltanu. 

Díky citlivosti a jednoduchosti odběru by testy ze slin DBdirect mohly být tím nejúčinnějším způsobem pro potlačení šíření nemoci. COVID-19 se pravděpodobně šíří kapénkami slin, možnost detekovat virus ve slinách ve velmi malých koncentracích tak může vést při pravidelném testování k odchycení lidí s ranou fází nákazy až o několik dní dříve, než u nich nastanou první příznaky a než někoho nakazí.

To by mohlo při pravidelném testování vést i k úpravě karanténních opatření, kdy by kontakty nakaženého již nemusely jít automaticky do karantény. Naopak bylo pozorováno, že malé procento nemocných mělo ve slinách vysoké, až velmi vysoké virové koncentrace. Právě tito lidé jsou nejspíš vysoce nakažliví a jejich kontakty by mohly být trasovány preferenčně.

Mohlo by vás zajímat

Reklama